ویزای استارتاپ کانادا

اگر کارآفرین یا بیزینس‌من هستید و شرایط لازم را دارید، می‌توانید با استفاده از برنامه ویزای استارتاپ کانادا (Canada Start-up Visa) به این کشور مهاجرت کنید و اقامت دائم بگیرید.

دولت کانادا کارآفرینان علاقه‌مندی که قصد دارند با ایده‌های نوآورانه، کسب‌وکارهایی راه‌اندازی کنند و محرک رشد اقتصاد این کشور شوند را با اشتیاق زیاد جذب می‌کند و از این نظر کانادا به بهشت حمایت از استارتاپ‌ها در دنیا معروف شده است. نکته قابل‌توجه درباره ویزای استارت آپ کانادا این است که شما می‌توانید با این ویزا به صورت تیمی هم مهاجرت کنید و حداکثر با 5 نفر از اعضای تیم خود وارد کانادا شوید.

این مطلب راهنمای کامل برنامه استارتاپ کانادا در سال 2023 است. شرایط راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا، مراحل، هزینه‌ها و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر در این مطلب بررسی می‌شوند. اگر خواندن این مطلب از حوصله شما خارج است، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران با شما تماس بگیرند.

با استفاده ویزای استارتاپ کانادا به راحتی می توان اقامت دائم گرفت

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

ویزای استارتاپ کانادا (Canada start-up visa) ویژه کارآفرینان و افراد دارای ایده‌های نوآورانه است که از سوی دولت کانادا معرفی شده تا این افراد بتوانند با ایجاد یک کسب‌وکار جدید به کانادا مهاجرت کنند. کارآفرینان متقاضی این ویزا باید ثابت کنند، کسب‌وکاری که راه‌اندازی خواهند کرد کاملاً بکر و جدید است و می‌تواند مشاغل جدیدی برای شهروندان کانادا ایجاد کند و در مقیاس جهانی به رقابت بپردازد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

معرفی مزایای ویزای استارتاپ کانادا (Canada start-up visa)

کارآفرینان و افرادی که با استفاده از این ویزا به کانادا مهاجرت می‌کنند مزایای زیادی دریافت خواهند کرد. در زیر مهم‌ترین مزیت‌های ویزای استارتاپ کانادا را آورده‌ایم.

 • دریافت اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده
 • امکان اخذ سیتیزن شیپ کانادا در صورت تحقق شرایط لازم
 • امکان دریافت وام از دولت کانادا
 • امکان مهاجرت با هم تیمی‌های خود (حداکثر 5 نفر)

چرا کانادا بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ است؟

یک راست به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم؛

 • CEOWORLD Magazine: کانادا رتبه سوم بهترین کشور برای راه اندازی استارتاپ طبق 5 معیار مختلف
 • U.S. News: کانادا رتبه ششم بهترین کشور برای راه اندازی کسب‌وکار و کارآفرینی
 • فوربز (Forbes): کانادا رتبه ششم بهترین کشور برای کسب‌وکارها

در اینجا تنها به چند مورد از بررسی‌ها اشاره شد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر بخواهیم شرایط اخذ ویزای استارتاپ برای ایرانیان، مراحل و روند آن را هم به‌عنوان یک معیار مهم در نظر بگیریم، کشور کانادا را می‌توانیم بهترین گزینه بدانیم.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا

متقاضی اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید دارای شرایط خاصی باشد که بتواند با آن مراحل اولیه پروسه اخذ این ویزا را طی کند. به‌طورکلی متقاضی اخذ ویزای استارت آپ کانادا باید 4 شرط زیر را داشته باشد سپس در ادامه هر یک را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

 • استارتاپ واجد شرایط مطابق قوانین کانادا
 • نامه حمایتی (Letter of Support) از طرف شرکت‌های سرمایه‌گذار کانادایی (سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و انکوباتورها)
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی

شرایط استارتاپ یا بیزنسی که قرار است راه‌اندازی کنید

متقاضی ویزای استارتاپ کانادا باید یک کسب‌وکار واجد شرایط مطابق با قوانین و شرایط مورد نیاز کانادا راه‌اندازی کند. علاوه بر این، کارآفرین باید حداقل 10 درصد از حق رأی مرتبط با سهام کسب‌وکار را داشته باشد. اگر چند متقاضی (هم تیمی) قصد دارند با استفاده از یک استارت آپ مشترک برای ویزای استارتاپ کانادا درخواست دهند، باید حداقل 50 درصد از مجموع حق رأی را داشته باشند.

سایر شرایط:

 • متقاضی باید در مدیریت کسب‌وکار از داخل کانادا حضوری فعال داشته باشد.
 • همه اجزای اصلی استارتاپ باید در داخل کانادا انجام شود.
 • کسب‌وکار یا استارتاپ شما باید در خود کانادا به ثبت برسد.

شرایط نامه حمایتی (letter of support)

متقاضیان ملزم به داشتن نامه حمایتی (Letter of support) از یک سازمان تعیین شده معتبر هستند. به‌طورکلی سه نوع سازمان تعیین شده با حداقل شرایط سرمایه‌گذاری متفاوت وجود دارد که تحت این برنامه واجد شرایط هستند در این مطلب این سه سازمان را معرفی خواهیم کرد.

مراحل اخذ نامه حمایتی (letter of support) از سازمان‌های تعیین شده

دریافت نامه حمایتی از یکی از سازمان‌های کانادایی کمی دشوار است؛ زیرا برنامه استارت آپ شما باید ثابت کند که توانایی گردش درآمد و ایجاد شغل را داشته باشد.

جهت دریافت نامه حمایتی (letter of support) از یک سازمان تعیین شده، مراحل زیر باید طی شود:

 1. آماده کردن ارائه کوتاه استارتاپی (pitch deck) از بیزنس پلن
 2. ارسال درخواست به یکی از سازمان‌های تعیین شده (انکوباتور، فرشته، ریسک‌پذیر) جهت بررسی و ارزیابی
 3. مصاحبه با یکی از سازمان‌های تعیین شده فوق
 4. امضا قرارداد با یکی از این سازمان‌ها
 5. پرداخت وجه
 6. دریافت نامه حمایتی (letter of support)
 7. ارسال درخواست به اداره مهاجرت کانادا برای اخذ اقامت دائم (PR)

شرایط مدرک زبان

2 زبان و 4 آزمون برای مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ مورد تایید است.

 • زبان انگلیسی: آزمون‌های IELTS General, CELPIP General و حداقل نمره CLB 5
 • زبان فرانسه: آزمون‌های TEF CANADA, TCF CANADA و حداقل نمره NCLC 5

برای تبدیل نمره CLB و NCLC به نمره آیلتس و TEF، مطلب مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا را بخوانید. میزان تمکن مالی مورد نیاز برای راه اندازی استارتاپ در کانادا را در ادامه بررسی می‌کنیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شرایط تمکن مالی

متقاضیان همچنین باید ثابت کنند که دارای بودجه کافی برای اقامت در کانادا هستند. این وجوه باید هزینه‌های زندگی خود و خانواده آن‌ها را پوشش دهد.

حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای تعداد خانوارهای مختلف برای سال 2023 در زیر مشخص شده است.

تعداد افراد خانواده مبلغ (دلار کانادا)
1 13,310
2 16,570
3 20,371
4 24,733
5 28,052

این سرمایه می‌تواند در قالب پول نقد، چک، حواله، سهام، اوراق قرضه و … باشد و البته باید به تایید این کشور برسد. این مبالغ برای 1 سال است و مطابق با معیار لایکو (LICO) محاسبه شده است.


لایکو (Low-Income Cut-Off) یا به‌اختصار؛ LICO آماری است از کمترین میزان درآمد در یک کشور که قبل و پس از کسر مالیات محاسبه می‌شود. لایکو را از جهاتی می‌توان همان خط فقر (Poverty Line) دانست.

در صورتی که می‌خواهید بیش از 10 هزار دلار همراه خود به کانادا آورید، به محض رسیدن به خاک کانادا، آفیسر فرودگاه را از این موضوع مطلع کنید. در غیر این‌صورت ممکن است سرمایه شما ضبط شود یا حتی بازجویی شوید.

معرفی سازمان‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذار کانادایی

طبق مطلب منتشر شده در سایت اداره مهاجرت کانادا برای درخواست ویزای استارت‌آپ کانادا، ایده کسب‌وکار یا سرمایه‌گذاری شما باید توسط یک یا چند سازمان تعیین‌شده که در زیر معرفی می‌کنیم حمایت و پشتیبانی گردد.

شما باید حداقل با یکی از این سرمایه‌گذارها ارتباط گرفته و آن‌ را متقاعد کنید از کسب‌وکار شما حمایت کند. شرایط و مدارک هر کدام از آن‌ها برای ارائه طرح تجاری و بررسی هم متفاوت است.

این سازمان‌ها به 3 نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

انواع سرمایه گذاران مورد تایید برای اخذ نامه حمایت استارتاپ

سه نوع سرمایه گذار کانادایی برای اخذ نامه حمایت مورد تایید هستند

 

بین سال‌های 2015 تا 2020، از تعداد 3494 استارتاپ تایید شده، تعداد 2764 (%79) آن‌ها توسط انکوباتورها حمایت شده‌اند. %17 آن‌ها توسط سرمایه گذاران آنجل و %4 هم توسط VCFها.

 

بیشترین حمایت از استارتاپ‌ها در کانادا را انکوباتورها با %78 دارند

نرخ موفقیت استارتاپ ها در نهایی کردن پرونده و جلب رضایت اداره مهاجرت کانادا به تفکیک نوع سرمایه‌گذار هم در زیر آمده است:

 • 80% استارتاپ‌های حمایت شده توسط سرمایه‌گذاران فرشته تایید شدند.
 • 78% استارتاپ‌های حمایت شده توسط مراکز رشد تایید شدند.
 • 43% استارتاپ‌های حمایت شده توسط سرمایه گذاران ریسک پذیر تایید شدند.

مراکز رشد، در صدر حمایت کنندگان از استارتاپ‌ها

هزینه‌های برنامه استارتاپ کانادا

اگر می‌خواهید برای ویزای استارتاپ کانادا درخواست بدهید باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید که در ادامه هریک از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است هزینه تمکن مالی را به‌طور کامل در بالا توضیح دادیم. در جدول زیر هزینه‌های دولتی ویزای استارتاپ کانادا را آوردیم.

هزینه ویزای استارتاپ کانادا (برای یک نفر)
اقامت دائم متقاضی اصلی 2140 دلار
اقامت دائم همسر متقاضی 1365 دلار
اقامت دائم فرزندان 230 دلار
انگشت‌نگاری در صورت لزوم 85 دلار

دقت کنید که این رقم‌ها، هزینه دولتی برنامه استارتاپ است. یعنی مبلغی که به دولت کانادا باید پرداخت کنید. همچنین با اخذ نامه حمایتی از سرمایه گذاران، باید در کلاس‌های منتورشیپ آن‌ها نیز شرکت کنید که هزینه جداگانه دارد. به طور کلی هزینه ویزای استارتاپ کانادا برای متقاضیانی که دارای شرایط آن هستند بین 100 هزار الی 200 هزار دلار است.

در کلاس‌های منتورشیپ، منتور یا مربی شما (همان سرمایه‌گذار) آموزش‌های لازم و آخرین تجربیات خود را در خصوص فعالیت استارتاپ در اختیارتان گذاشته و بر نحوه فعالیت شما نظارت می‌کند. همچنین در این دوره‌ها، می‌توانید از برند و ارتباطات منتور برای شبکه سازی و ارتباط با سایر استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذارها استفاده کنید. توصیه می‌کنیم جزئیات مربوط به این موارد را حتما با وکیل مهاجرت به کانادا در میان بگذارید.

مجوز کار ویزای استارتاپ کانادا (Work Permits for Start-Up Visa)

پس از ثبت درخواست ویزای Startup کانادا، اداره مهاجرت روند صدور اقامت دائم را برای شما شروع می‌کند. در این مدت شما می‌توانید با گرفتن ورک پرمیت کانادا (Work Permit) به کانادا رفته و کسب‌وکار خود را شروع کنید تا پرونده شما نهایی شود.

برای گرفتن این مجوز کار و ورود زودهنگام به کانادا باید شرایط زیر داشته باشید:

 • گرفتن نامه حمایتی ویزای استارتاپ (Letter of Support) و تعهدنامه (Commitment Certificate) از یکی از سرمایه‌گذاران کانادایی
 • پرداخت هزینه‌ها
 • داشتن تمکن مالی

همچنین شما نمی‌توانید درخواست زندگی و راه اندازی استارتاپ در ایالت کبک را داشته باشید. هزینه‌ها و تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ورک پرمیت استارتاپ کانادا در زیر آمده است:

هزینه ورک پرمیت ویزای استارت آپ کانادا
هزینه کارفرما 2075 دلار (1575 دلار بررسی پرونده + 500 دلار مجوز اقامت دائم کانادا)
ورک پرمیت متقاضی اصلی 1325 دلار (825 دلار بررسی پرونده + 500 دلار مجوز اقامت دائم کانادا)
ورک پرمیت همسر 225 دلار برای هر فرزند
ویزای فرزندان 100 دلار
انگشت نگاری 85 دلار برای هر نفر

مراحل اخذ ویزای استارتاپ کانادا در کاریابی بین المللی بهراد

کاریابی بین المللی بهراد به عنوان یک موسسه مهاجرتی معتبر با برخورداری از وکلای مجرب و کارآزموده از ایده‌های استارتاپی متقاضیان را اندازی استارتاپ در کانادا حمایت کرده و از صفر تا صد خدمات تخصصی لازم برای اخذ این ویزا را در اختیار قرار می‌دهد. مراحل طی کردن اخذ ویزای استارتاپ کانادا در موسسه ما به شرح زیر است:

 • ورود متقاضی
 • تحویل رزومه
 • تأیید رزومه توسط تیم طراح
 • گروه‌بندی
 • جلسه معارفه با وکیل ICCRC
 • جلسات آموزشی تیم طراح (20 الی 60 روز) و همچنین تأیید پروژه (تأیید بیزنس پلن) و رزرو تاریخ مصاحبه
 • برگزاری مصاحبه با انکوباتور و پیروزی در مصاحبه
 • پرداخت فاکتور کلاس‌های منتورشیپ
 • شروع کلاس‌های منتورشیپ (14 روز به جز شنبه و یکشنبه‌ها هر روز 8 الی 9 ساعت )
 • اخذ توصیه‌نامه
 • ارائه مدرک آیلتس
 • دریافت تمکن مالی تمکن مالی
 • دریافت سوءسابقه متقاضی
 • اخذ نامه حمایتی یک هفته الی سه ماه
 • جمع‌آوری مدارک لازم برای درخواست اقامت دائم
 • ارسال پرونده برای اداره مهاجرت
 • temporary file number
 • permanent file number
 • انگشت نگاری
 • تست سلامت
 • اخذ pr
 •  

وضعیت مهاجرت و اخذ اقامت برای اعضای خانواده متقاضی ویزای استارتاپ چگونه است؟

 • فرآیند ویزای استارتاپ کانادا چقدر زمان می‌برد؟

مراحل بررسی پرونده ویزای استارتاپ چگونه است و مرحله Peer Review چیست؟

نگاهی به آمار موفقیت ایرانیان در راه اندازی استارتاپ در کانادا

ایرانیان معمولا پای ثابت راه اندازی استارتاپ در کانادا هستند! به نمودار زیر توجه کنید:

ایران جز 5 کشور با بیشترین متقاضیان راه اندازی استارتاپ در کانادا

همان‌طور که در نمودار می‌بینید؛ ایران جز 5 کشور با بیشترین متقاضیان اخذ SUV یا (Start-Up Visa) بین سال‌های 2013 تا 2020 بوده است. همچنین بیشترین درخواست برای اخذ این ویزا در سال 2020 از ایران بوده که در حدود %29 کل درخواست‌هاست:

ایرانیان در صدر متقاضیان راه اندازی استارتاپ در کانادا

تعداد Start-up‌ های ثبت شده در کانادا بین سال‌های 2020-2013 به تفکیک ایالت را هم در نمودار زیر می‌بینید:

بریتیش کلمبیا و انتاریو میزبان 78 درصد استارتاپ‌ها

چند مورد از استارتاپ‌های برتر کانادا که توسط مهاجران راه اندازی شدند را در لیست زیر می‌بینید:

استارتاپ‌ سال تاسیس حوزه فعالیت موسسان
ApplyBoard 2015 آموزش مجازی Martin Basiri, Meti Basiri, Massi Basiri
Dapper Labs 2018 NFT و رمز ارز Roham Gharegozlou
StackAdapt 2013 تبلیغات Vitaly Pecherskiy, Yang Han
Loopio 2014 مدیریت و رشد سازمانی Jafar Owainati, Matt York, Zakir Hemraj
Wingocard 2019 مدیریت مالی و پرداخت بانکی Mehdi Mehni, Salvatore D’Agostino, Sebastien Brault
Buckzy 2018 اکوسیستم پرداخت‌های آنلاین Abdul K Naushad

بسیاری از این استارت آپ‌ها، جز کسب‌وکارهای موفق هستند که در سال‌های اولیه فعالیت توانستند به سود بسیار خوبی برسند. برای آشنایی بیشتر با این شرکت‌ها مطلب استارتاپ های موفق کانادا را مطالعه کنید.

علاوه‌بر کانادا، خدمات مهاجرت از طریق استارتاپ به کشورهای زیر را نیز می‌توانید از کاریابی بین المللی بهراد دریافت کنید:

 • استارتاپ آلمان
 • استارتاپ انگلیس
 • استارتاپ استرالیا

ویزای استارتاپ کانادا برای چه کسانی مناسب نیست؟

برنامه ویزای استارت آپ کانادا برای کارآفرینانی که سرمایه محدودی دارند اصلاً مناسب نیست. همان‌طور که گفتیم یکی از شرایط اصلی برنامه ویزای استارت آپ کانادا، دریافت نامه حمایتی (Letter of support) یا تعهد سرمایه‌گذاری از یکی از سازمان‌های تعیین شده در کانادا است. اگر شما (یا شرکت شما) سرمایه کافی نداشته باشید، شانس دریافت پشتیبانی از یک سازمان تعیین شده تقریباً صفر است.

دلایل ریجکتی ویزای استارتاپ کانادا

ویزای استارتاپ کانادا ممکن است مانند سایر ویزاهای طراحی شده کانادا به دلایل مختلفی که در زیر عنوان می‌کنیم از طرف اداره مهاجرت ریجکت شود.

 1. کامل نبودن بیزنس پلن یا توجیه‌پذیر نبودن آن
 2. فقدان تجربه تخصصی متقاضی در مورد استارتاپ موردنظر
 3. فقدان شواهدی برای اثبات همکاری با شرکای بالقوه
 4. عدم جدیت متقاضی در پیگیری پرونده (این مورد توسط افسر مهاجرت بررسی می‌شود)
 5. داشتن سوءسابقه کیفری
 6. داشتن مشکلات پزشکی
 7. عدم کافی بودن تمکن مالی

درصد موفقیت ویزای استارتاپ کانادا

درصد موفقیت ویزای استارتاپ کانادا علاوه بر مدارک ارائه شده و شرایط متقاضی تا حد بسیار زیادی به موسسه مهاجرتی قانونی که متقاضی انتخاب می‌کند بستگی دارد. هرچقدر موسسه مهاجرتی تجربه زیادی در زمینه پیگیری این روش مهاجرتی داشته باشد و از وکلای با نفوذ و متخصصی استفاده کند درصد موفقیت پرونده بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است میزان موفقیت پرونده ویزای استارتاپ به میزان حمایت سازمان‌های تعیین شده هم بستگی دارد. در زیر با توجه به تجربه پرونده‌های اخیر موسسه مهاجرتی کاریابی بین المللی بهراددر زمینه صدور ویزاهای استارتاپی درصد تأیید این سازمان‌ها برای بیزنس پلن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

78٪ – برای استارتاپ‌هایی که توسط انکوباتورهای کسب‌وکار حمایت می‌شوند.

80٪ – برای استارتاپ‌هایی که توسط شبکه‌های سرمایه‌گذار فرشته پشتیبانی می‌شوند.

43٪ – برای استارتاپ‌هایی که توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر حمایت می‌شوند.

سخن پایانی

اگر به‌دنبال راه‌ اندازی استارتاپ در خارج هستید، با توجه به معیارهای مختلف، به جراًت می‌توان کانادا را بهترین کشور دانست. طبق بررسی‌ها، ایرانیان از پرتقاضاترین ملیت‌ها برای برنامه استارت آپ کانادا هستند.

اخذ ویزای استارتاپ کانادا شرایط متعددی دارد که یکی از آن‌ها جلب رضایت یک سرمایه‌گذار کانادایی برای حمایت از کسب‌وکار شماست. راه‌اندازی کسب و کار در این کشور قوانین و شرایط مهم دیگری هم دارد که بهتر است در این‌باره با وکلای مجرب مشورت کنید. برای مطالعه بیشتر درباره خدماتی که کاریابی بین المللی بهراد، برای ویزای استارتاپ کانادا، ارائه می‌دهد،

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *