مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان (بررسی روش‌ها، شرایط و آخرین اخبار مهاجرتی آلمان در 2023)

کشور آلمان با شهرهای پر جنب و جوش، روستاهای زیبا و کیفیت بالای زندگی، مکانی عالی برای افراد و خانواده‌ها برای شروع زندگی جدید و دنبال کردن فرصت‌های جدید است. خواه به دنبال شغل و درآمد بهتر، کیفیت زندگی بالا یا فرصتی برای تجربه یک فرهنگ جدید باشید، مهاجرت به آلمان می تواند فرصتی برای دستیابی به اهداف و تحقق آرزوهایتان را برای شما فراهم کند.

در هر صورت، با هر هدفی که می‌خواهید مهاجرت کنید، سرزمین رایش یکی از بهترین گزینه‌هاست. کشور آلمان برای مهاجرت نه‌تنها قوانین سخت‌گیرانه و دست‌وپاگیری ندارد، بلکه با گذشت زمان این روند و قوانین را ساده‌تر می‌کند. اول از همه با روش‌های مهاجرتی شروع می‌کنیم، در پاسخ به این سؤال که چگونه به آلمان مهاجرت کنیم؟

قبل از بررسی راه‌های مهاجرت به آلمان؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ ادامه مطلب را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

مهاجرت به آلمان چه روش هایی دارد؟

مهاجرت به آلمان، بهترین مقصد برای افرادی است که به دنبال ساختن آینده خود و فرزندان‌شان هستند.

براساس آخرین آمار به دست آمده1؛ آلمان انتخاب اول مهاجرین ایرانی است. حدود 319هزار ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند.2 این کشور کمبود نیروی کار دارد و اوایل ماه ژولای 2022، نانسی فِیزِر (Nancy Faeser)، وزیر کشور آلمان، گفت: با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی مهاجر، شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور آسان‌تر خواهد شد.

چرا مهاجرت به آلمان

مهاجرت به کشور جرمن‌ها دلایل زیادی دارد اما دلایلی که شما را قانع می‌کند تا به عنوان یک مهاجر به کشوری اروپایی مانند آلمان فکر کنید شامل:

مروری بر مزایای مهاجرت به آلمان
فرصت‌های شغلیاقتصاد قوی آلمان همواره به نیروهای متخصص نیاز دارد.
درآمد و حقوق بالاکارگران و کارمندان و متخصصین از درآمد بالایی در آلمان برخوردار هستند.
سیستم آموزشی و تحصیلات رایگانآلمان سیستم آموزشی باکیفیت و برنامه‌های تحصیلی متنوعی در دانشگاه‌ها و مدارس به صورت رایگان ارائه می‌کند.
کیفیت زندگیآلمان دارای کیفیت بالای زندگی و ایمنی اجتماعی قوی و استاندارد زندگی بالاست.
تنوع فرهنگیکشوری با فرهنگ‌های متنوع و مهمان نواز است و میراث فرهنگی غنی دارد.
موقعیت جغرافیاییآلمان در قلب اروپا قرار دارد و دسترسی شما را به کشورهای اطراف ساده می‌کند.
ثبات سیاسیآلمان از دموکراسی پایدار با یک سیستم حقوقی قوی و متعهد به حقوق بشر، پیروی می‌کند.

شرایط مهاجرت به آلمان چیست؟

شرایط مهاجرت به آلمان در هر روشی متفاوت است. تمامی روش‌ها را در ادامه کامل توضیح داده‌ایم. اما شرایط لازم هر روش را می‌توانید به‌طور خلاصه در جدول زیر مشاهده کنید:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان
مهاجرت کاری💼1. داشتن جاب آفر
2. سابقه‌کار مرتبط و مفید
3. مدرک زبان آلمانی (B1 یا B2)
4. تمکن مالی
مهاجرت تحصیلی👨🏻‍🎓1. داشتن پذیرش از دانشگاه
2. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
3. تمکن مالی
مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری💰1. داشتن سرمایۀ اولیه
2. داشتن بیزنس‌پلنِ قوی
مهاجرت از طریق ازدواج👩‍❤️‍👨1. سیتیزن‌شیپ یا اقامتِ دائم همسر
2. ازدواج رسمی
3. مدرک زبان آلمانی (B1)

شرط سنی مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان تقریبا در هر سنی می‌توانید اقدام کنید. اما شرایط برای روش‌های مهاجرتی مختلف به آلمان متفاوت است. اما به طور کلی از سن 18 سالگی تا 67 سالگی آلمان با آغوشی باز شما را می پذیرد. اما این مورد را هم در نظر داشته باشید که هر کشوری روی نیروهای جوان بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کند. پس اگر سن شما بیشتر است، باید با ارائه سرمایه بیشتر آن را جبران کنید.

18 ساله‌ها می‌توانند از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و افراد بین 22 الی 35 هم شانس خوبی برای مهاجرت کاری به آلمان دارند و افراد بالای 35 سال بهتر است از طریق روش‌های سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و … اقدام کنند. جزئیات کامل را درباره شرط سنی مهاجرت به آلمان در صفحه اختصاصی خودش بخوانید:

حتما بخوانید:
شرط سنی مهاجرت به آلمان

راه‌های مهاجرت به آلمان کدامند؟

روش‌های مهاجرت به آلمان متنوع هستند. از تصمیم برای تحصیل در این کشور گرفته تا راه‌اندازی یک کسب‌وکار؛ با هر هدفی که بخواهید به آلمان مهاجرت کنید، روش مناسبی برای شما وجود دارد! در ادامه، با متداول‌ترین و مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان آشنا می‌شوید.

 1. مهاجرت کاری به آلمان
 2. مهاجرت تحصیلی به آلمان
 3. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی
 5. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 6. مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند
 7. کارت شانس آلمان

در ادامه هر روش را دقیق‌تر بررسی کرده‌ایم. البته هرکدام یک صفحه اختصاصی نیز دارند که در آن کامل، جامع و  تخصصی‌تر هر روش را زیر ذره‌بین برده‌ایم.

1. مهاجرت به آلمان از طریق کار

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجرِ متخصص پذیرش کند! اگر مهارت و تخصص لازم را دارید و می‌خواهید مهاجرت کنید، این فرصت را از دست ندهید! با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت مشاوران می‌توانند به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند.

تنوع مشاغل و بازارِ کار، راحتیِ اخذ ویزا برای ایرانیان، حقوق و دستمزد بالا، شرایط سادۀ اخذ اقامت دائم و کیفیت بالای زندگی، همه از مزایای مهاجرت کاری به آلمان هستند.

انواع ویزای کار در آلمان

انواع مختلفی از ویزای کاری در آلمان وجود دارد که در 7 دسته به صورت زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

 1. بلوکارت (Blue card) اتحادیه اروپا: برای افراد بسیار ماهر و فارغ التحصیلان دانشگاهی با پیشنهاد کار در آلمان.
 2. ویزای کاری (Employement Visa): برای افراد با پیشنهاد کار در آلمان.
 3. ویزای جستجوی کار (Jobseeker Visa): افرادی که پیشنهاد شغلی ندارند و می‌خواهند از فرصت 6 ماهه یافتن شغل در آلمان استفاده کنند.
 4. Ausbildung Visa (ویزای آوسبیلدونگ): برای افرادی که دنبال یادگیری تخصصص هستند و در طول دوره می‌توانند درآمد هم داشته باشند.
 5. کارت ICT: انتقال‌ درون شرکتی (ICT) با پیشنهاد شغلی در آلمان برای شرکت‌هایی که در آلمان و ایران شعبه دارند.
 6. ویزای Au Pair: برای جوانانی است که می‌خواهند با یک خانواده میزبان در آلمان زندگی و کار کنند.
 7. ویزای خوداشتغالی و فریلنسری: برای افرادی که سرمایه و ایده‌ای تجاری برای پیاده سازی و اجرا دارند.

شرایط دریافت ویزای کار در آلمان

آلمان هفت نوع ویزای کار دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. خلاصۀ مهم‌ترین شرایط که بین اکثر این ویزاها یکسان است، این موارد هستند:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت کاری به آلمان
سن👉بهتر است بین 18 تا 45 سال باشد
مدرک زبان آلمانی📝حداقل در سطح B1 یا B2
سابقه‌کار🛠️مرتبط و مفید. میزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است
جاب آفر👷در اکثر روش‌ها الزامی است.
عنوان شغل و تخصص 💼با جاب آفر یکسان باشد یا ارتباط نزدیک داشته باشد.
تمکن مالی💰میزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است.

شرایط هرکدام از این ویزاها، هزینۀ‌ها، مدارک، مراحل و بسیاری اطلاعات مفیدِ دیگر را در مطلب مهاجرت کاری به آلمان توضح داده‌ایم. البته برای مهاجرت کاری به آلمان یک مطلب دیگر هم آماده کرده‌ایم که در آن فرهنگ و قوانین کار در آلمان، میزان حقوق و دستمزد، مالیات، بیمه، شرایط مرخصی و اطلاعات مشابه را بررسی کرده‌ایم. این اطلاعات را می‌توانید در مطلب کار در آلمان مطالعه کنید.

مهاجرت پرستاران به آلمان

هم آلمان برای جذب پرستار تقاضای زیادی دارد و هم پرستاران زیادی تمایل مهاجرت به این کشور را دارند. به‌همین دلیل ترجیح دادیم در این صفحه این موضوع را هم پوشش دهیم. برای مهاجرت به آلمان با شغل پرستاری، باید از طریق ویزای کار آلمان اقدام کنید. برای این کار 2 راه پیش روی شماست:

 1. اخذ ویزای جاب‌آفر آلمان
 2. اخذ ویزای جست‌وجوی کار آلمان
 3. اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان (ویزای A17)

جاب‌آفر قرارداد همکاری با یک کارفرمای آلمانی است و شامل حقوق و شرایط کار پرستار در آلمان می‌شود. ویزای جست‌وجوی کار یا جاب سیکر آلمان، ویزایی است که به واسطه آن می‌توانید به مدت 6 ماه در آلمان به دنبال شغل مناسب با تخصص پرستاری باشید. از معایب این ویزا می‌توان به غیرقابل تمدید بودن آن اشاره کرد. ویزای اوسبیلدونگ پرستاری آلمان که تحت عنوان ویزای A17 نیز شناخته می‌شود، برای افرادی است که مدرک فارغ‌التحصیلی شان را در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگرفته‌اند و نیاز به تائیدیه آلمان دارند. با این ویزا می‌توانید به مدت 6 الی 18 ماه، در دوره‌های پزشکی و پیراپزشکی شرکت کنید و پس از قبولی در آزمون نهایی در کشور آلمان به عنوان پرستار کار کنید.

حقوق پرستار در آلمان را در جدول زیر مشاهده کنید:

حداقل حقوق ماهانهمتوسط حقوق ماهانهحداکثر حقوق ماهانه
1340 یورو2900 یورو4620 یورو

2. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل، یکی از راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است و سهم این روش درمقابل بقیه روش‌ها چندسالی است که رشد سریعی داشته است. این اتفاق دلیل عجیب‌غریبی هم ندارد! آلمان یکی از ده کشور اصلی دانشجوپذیر در دنیاست3 و یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شناخته می‌شود؛ هزینۀ‌های پایین و حتی در بعضی مواقع رایگان، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و امکان اخذ اقامت دائم از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان است.

روش‌هایی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان وجود دارد شامل:

 • ویزای تحصیلی آلمان (German Student Visa)
 • ویزای متقاضی دانشجویی (German Student Applicant Visa)
 • ویزای دوره زبان آلمانی (German Language Course Visa)

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

شرایط ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک پذیرش در یک موسسه آموزشی آلمانی
 • مدرکی مبنی بر حمایت مالی در طول مدت تحصیل، مانند صورت حساب بانکی یا بورسیه تحصیلی
 • گواهی بیمه سلامت
 • یک انگیزه نامه
 • گواهی مهارت زبان معتبر (مانند آلمانی یا انگلیسی، بستگی به زبان آموزشی دانشگاه مورد نظر دارد)

این ویزا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا (EU) اجازه می‌دهد تا به منظور تحصیل در دانشگاه‌های آلمان یا سایر مؤسسات آموزشی وارد آلمان شوند. برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان، افراد باید ابتدا در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آلمانی پذیرفته شوند و سپس در کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور خود برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزای تحصیلی آلمان معمولاً تا مدتی که برنامه تحصیل فرد ادامه دارد معتبر است و به دارنده اجازه می‌دهد سالانه حداکثر 120 روز کامل یا 240 نیم روز در آلمان کار کند. ذکر این نکته ضروری است که ویزای تحصیلی آلمان مجوز کار نیست و برای کار بیش از روزهای مجاز معتبر نیست، دانشجویان باید برای مجوز کار اقدام کنند.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان رایج‌ترین روش مهاجرت به این کشور است و به‌نام ویزای دانشجویی نیز شناخته می‌شود.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان

در دانشگاه‌های آلمان، معمولاً سه نوع مدرک وجود دارد:

 • مدرک لیسانس (B.A یا B.Sc): مدرک لیسانس معمولاً پس از اتمام یک برنامه تحصیلی سه تا چهار ساله اعطا می‌شود و اولین گام به سمت یک شغل حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود.
 • مدرک کارشناسی ارشد (M.A یا M.Sc): مدرک کارشناسی ارشد معمولاً به دو سال تحصیل اضافی نیاز دارد و اغلب برای مشاغل خاص یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا مورد نیاز است.
 • مدرک دکترا (Ph.D): برنامه Ph.D. بالاترین مدرکی است که می‌توان در دانشگاه کسب کرد و پس از انجام تحقیقات اصلی و نگارش پایان نامه اعطا می‌شود.

دانشجویان بعد از تحصیل در آلمان، با این ویزاها می‌توانند در این کشور بمانند!

پس از اتمام تحصیلات و داشتن شرایط خاص، دانشجویان بین‌المللی ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای جستجوی کار یا کارت آبی اتحادیه اروپا باشند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر 18 سال در آلمان بمانند تا به دنبال کار باشند. گزینه‌هایی که وجود دارد به شرح زیر است:

 • ویزای جستجوی کار: پس از اتمام تحصیل، دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط درخواست ویزای جستجوی کار هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر شش ماه برای جستجوی کار در آلمان بمانند. اگر فرد هنوز شغلی پیدا نکرده باشد، می‌توان این ویزا را برای شش ماه دیگر تمدید کرد.
 • کارت آبی اتحادیه اروپا: اگر دانشجویان بین‌المللی یک پیشنهاد شغلی در آلمان با حقوق بالاتر از آستانه معین و مدرک معتبر داشته باشند، ممکن است واجد شرایط درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا باشند. این کارت به دارنده اجازه می‌دهد تا حداکثر چهار سال در آلمان زندگی و کار کند و در صورت داشتن شرایط خاص قابل تمدید است.
 • ویزای Skilled Worker: برای دانشجویانی که دارای مدرک معتبر و پیشنهاد شغلی در یک حرفه خاص هستند، می‌توانند برای ویزای Skilled Worker درخواست دهند.
 • اقامت دائم: پس از پنج سال زندگی در آلمان و داشتن شرایط خاص، دانشجویان بین‌المللی ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشند.

ذکر این نکته ضروری است که روند و الزامات هر یک از این گزینه‌ها ممکن است متفاوت باشد و توصیه می‌شود برای اطلاعات بیشتر با کنسولگری یا سفارت آلمان مشورت کنید. علاوه بر این، بازار کار آلمان بسیار رقابتی است، بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید زودتر آماده شوند. همچنین ایجاد یک شبکه حرفه‌ای و یادگیری زبان آلمانی را برای افزایش شانس خود برای یافتن شغل آغاز کنند. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مطلب مهاجرت تحصیلی به آلمان مطالعه کنید.

3. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

بازارهای تجاری متنوع، روابط اقتصادی گسترده، حمایت‌های دولتی و شرایط مناسب برای رشد و سوددهی، باعث شده تا سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان شود. مهاجرت سرمایه‌گذاری برنامه‌ای است که به افراد اجازه می‌دهد از طریق سرمایه‌گذاری پول در اقتصاد آن کشور اقامت دائم یا شهروندی یک کشور را کسب کنند. در آلمان، گزینه‌های مختلفی برای مهاجرت سرمایه‌گذاری وجود دارد که هر کدام مجموعه‌ای از الزامات و مزایای خاص خود را دارند.

روش‌های سرمایه گذاری در آلمان

 • روش اول: اخذ ویزای طلایی آلمان

یکی از گزینه‌های مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان، برنامه “ویزای طلایی” است. این برنامه به افرادی که حداقل ۳۶۰,۰۰۰ یورو در اوراق قرضه دولتی آلمان یا سهام شرکت های آلمانی سرمایه گذاری می کنند، اقامت دائم اعطا می کند. این سرمایه گذاری باید حداقل به مدت سه سال برگزار شود و فرد باید مهارت کافی در زبان آلمانی داشته باشد و یک بررسی سوابق را بگذراند.

 • روش دوم: اخذ ویزای کارآفرینی آلمان

یکی دیگر از گزینه‌های مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان «ویزای کارآفرین» است. این ویزا برای افرادی است که مایل به راه اندازی کسب و کار در آلمان و ایجاد شغل برای شهروندان آلمانی هستند. برای واجد شرایط بودن برای این ویزا،فرد باید حداقل 100،000 یورو سرمایه و یک طرح تجاری که توسط دولت آلمان تایید شده باشد، داشته باشد.

 • روش سوم: استارتاپ ویزای آلمان

ویزای استارت آپ آلمان یک نوع ویزا برای کارآفرینان غیر اتحادیه اروپا است که می‌خواهند در آلمان کسب و کار راه اندازی کنند. این ویزا برای جذب کارآفرینان با ایده‌های جدید از سراسر جهان برای آمدن به آلمان و راه اندازی کسب و کار طراحی شده‌است. برای واجد شرایط بودن این نوع ویزا سرمایه حداقل 50،000 یورویی، حمایت انکوباتورها و مدرک زبان آلمانی داشته باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

آلمان، چهارمین قدرت اقتصادی دنیا و برترین قدرت اقتصادی اروپاست!

دریافت اقامت با سرمایه‌گذاری در آلمان

در روش سرمایه‌گذاری در آلمان، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. البته معمولا بعد از گذشت 3 الی 5 سال اقامت شما تبدیل به دائم می‌شود. مهم‌ترین شرایط اخذ اقامت آلمان در این روش، داشتن یک بیزنس‌پلن قوی و سرمایۀ کافی است. البته در این 3 سال بیزینس شما در کشور آلمان باید فعال باشد و به اندازه کافی سوددهی داشته باشد تا هم کسب و کار و هم خانواده تان را بتوانید ساپورت مالی کنید. علاوه بر این، پرداخت به موقع مالیات و مهارت در زبان آلمانی هم برای اخذ اقامت دائم آلمان از این طریق ضروری است. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب سرمایه‌گذاری در آلمان توضیح داده‌ایم.

4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

آلمان بیشترین نرخ پذیرش پناهندگان را در میان کشورهای اروپایی دارد. تا سال 2020، تعداد 45هزار ایرانی با وضعیت پناهندگی در آلمان حضور داشتند.5

روند درخواست پناهندگی در آلمان شامل چندین مرحله است، از جمله ثبت نام اولیه و مصاحبه با اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF). سپس BAMF در مورد درخواست پناهندگی تصمیم گیری خواهد کرد که ممکن است چندین ماه طول بکشد. در صورت تایید درخواست، به فرد پناهندگی داده شده و اجازه اقامت در آلمان داده خواهد شد. اگر درخواست رد شود، فرد می‌تواند نسبت به این تصمیم اعتراض کند یا ملزم به ترک کشور شود.

کاریابی بین المللی بهرادهیچ‌گونه خدمتی در زمینۀ پناهندگی آلمان ارائه نمی‌دهد؛ اما آماده کمک به شما برای مهاجرت قانونی به آلمان است. کافی‌ست فرم ارزیابی مهاجرت را پرکنید تا با شما تماس بگیریم.

5. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

با توجه به سوءاستفاده‌هایی که از روش مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج شده، پرونده‌ها به‌سختی بررسی می‌شوند و احتمال مهاجرت با یک ازدواج صوری و ساختگی تقریبا غیر ممکن است. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج روشی متداول برای افراد برای اخذ اقامت در این کشور است. این پروسه زمانی آغاز می‌شود که شهروند آلمانی یا شریک مقیم دائم، از همسر غیرآلمانی خود برای دریافت مجوز اقامت حمایت مالی می‌کند.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج، یکی از سخت‌ترین و در عین ‌حال راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است!

برای شروع این فرآیند، شریک آلمانی باید از طرف همسر غیر آلمانی خود درخواستی را به مقامات آلمانی ارسال کند. از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در این روش این است که همسر شما شهروند یا مقیم دائم آلمان باشد، توانایی حمایت مالی از شما داشته باشد، ازدواجتان رسمی، قابل اثبات و همراه با سابقۀ آشنایی قبلی باشد و درنهایت بتوانید در سطح B1 به زبان آلمانی مسلط باشید. علاوه بر این، هر دو شریک ملزم به شرکت در مصاحبه با مقامات آلمانی برای اثبات صحت ازدواج خود هستند.

با داشتن همۀ شرایط، از طریق برنامۀ Family Reunion به آلمان می‌روید و پس از چندسال زندگی در این کشور هم اقامت دائم می‌گیرید. اطلاعات کامل‌تر درباره این روش را در مقاله مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج بخوانید.

6. مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

در موضوع تولد فرزند در آلمان، دو سوال مهم مطرح می‌شود؛ شرایط صدور اقامت برای فرزند متولد شده در آلمان؟ یا شرایط صدور اقامت برای والدین آن فرزند؟

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند یکی از راه‌های اخذ اقامت در این کشور برای شهروندان غیر آلمانی است. طبق قوانین آلمان، کودکی که در آلمان از پدر و مادری غیر آلمانی متولد می‌شود، در دو حالت اقامت این کشور را می‌گیرد:

 1. حداقل یکی از والدین اقامت دائم کشور آلمان داشته باشد
 2. حداقل یکی از والدین 8 سال اقامت قانونی در آلمان داشته باشد (در آخرین اخبار مهاجرتی منتشر شده -فوریه 2023- توسط دولت آلمان، 8 سال به 5 سال تقلیل یافته)

به طور خودکار به والدین حق اقامت در آلمان را نمی‌دهد. آنها باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. اگر بخواهید با روش تولد فرزند در این کشور، خودتان اقامت بگیرید، داستان کمی متفاوت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند بخوانید.

کارت شانس المان

کارت شانس آلمان جدیدترین روش مهاجرت به آلمان، مخصوص نیروهای کار ماهر

مهاجرت به آلمان مسیری دارد که هر قدم آن با همراهی یک وکیل مهاجرتی ساده می‌شود

7. کارت شانس آلمان (جدیدترین روش مهاجرت به آلمان)

در سال 2023 کشور آلمان یک روش مهاجرتی جدیدی را تحت عنوان کارت شانس آلمان یا Opportunity Card معرفی کرده است. این روش را می‌توان شبیه به سیستم امتیازبندی یا اکسپرس انتری کانادا در نظر گرفت، که براساس آن دولت کانادا نیروهای متخصص را در مشاغلی که برای آن نیروی کار محدودی دارد، ویزا صادر می‌کند. به گفته اداره مهاجرت آلمان، با این ویزا قرار است سالانه 400 هزار نیروی کار ماهر جذب کشور آلمان شوند.

البته لازم به ذکر است این ویزا همچنان در مرحله طرح پیشنهادی است و قرار است تابستان 2023 تصویب شود. پس اگر برای یک الی دو سال آینده برنامه مهاجرت به آلمان را دارید، این روش ممکن است مناسب شما باشد. درواقع در روش کارت شانس آلمان شما بر اساس یک‌سری شروط وارد به‌اصطلاح یک استخر (pool) می‌شوید و هر متقاضی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، به واسطه این ویزا می‌تواند به آلمان مهاجرت کند.

دولت آلمان قرار است هرسال مشاغلی که برای آن نیروی کار متخصص کمی وجود دارد را اعلام کند. به‌همین دلیل براساس لیست مشاغل اعلام شده، امتیازات نیز متفاوت خواهد بود. شرایط اخذ کارت شانس آلمان شامل موارد زیر است:

 • ارائه مدرک دانشگاهی مرتبط با شغل درخواستی برای اثبات تخصص و مهارت در آن حوزه
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کار
 • داشتن مدرک زبان آلمانی (حداقل این مدرک هنوز مشخص نیست ولی انتظار می‌رود، حداقل B1 باشد)
 • داشتن سن زیر 35 سال

پس می‌توان مزایا و معایب این روش را به شرح زیر خلاصه کرد:

مزایامعایب
یک روش جدیدتعداد ویزای محدود در هر سال
عدم نیاز به کاریابی آنلایندارای محدودیت سنی
عدم نیاز به جاب‌آفرداشتن شرط مدرک زبان آلمانی

راحت‌ترین و سریع‌ترین راه مهاجرت به آلمان چیست؟

راحت‌ترین راه مهاجرت به آلمان برای هر فرد متفاوت است.

 • اگر سن پایینی دارید، راحت‌ترین راه مهاجرت تحصیلی به آلمان است،
 • اگر نیروی کار متخصص هستید، ویزای جاب‌آفر آلمان برای شما بهترین است،
 • اگر سرمایه زیادی دارید، فرصت سرمایه‌گذاری در آلمان برای شما دو سر سود است،
 • اگر قصدتان یادگیری مهارت و کار در آلمان است، ویزای آوسبیلدونگ مناسب شماست،

و اما سریع‌ترین راه مهاجرت به آلمان چیست؟ از نظر رسیدگی به پرونده و دریافت ویزا، ویزای تحصیلی را می‌توان سریع‌ترین راه مهاجرت به کشور آلمان دانست. اما اگر شرایط تحصیل به این کشور را ندارید و می‌خواهید از طریق دیگر روش‌ها به این کشور مهاجرت کنید، همین حالا فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید، تا در کمتر از 2 دقیقه شرایط خاص خود‌تان را برای مهاجرت بسنجید و مشاوران ما بهترین روش را به شما معرفی کنند. و در صورتی که می‌خواهید بهترین روش برای مهاجرت را با توجه به شرایطتان انتخاب کنید و به یک مشاورۀ تخصصی نیاز دارید، فرم مشاوره زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان چیست؟

با توجه به روشِ مهاجرتی و نوع ویزا، باید مدارکتان تکمیل و به‌روز باشند. نقص مدارک یکی از مهم‌ترین دلایل ریجک‌شدن ویزای آلمان است. مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان، به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به ویزای درخواستی
 • عکس پرسنلی (گرفته‌شده در سه ماه اخیر و مورد تایید سفارت)
 • مدارک شخصی یا کپی آن‌ها (شناسنامه، کارت ملی)
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • مدارک پایان‌خدمت، معافیت یا مجوز خروج (برای آقایان)
 • نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزشی آلمان (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک تحصیلی و ریزنمراتِ ترجمه و معادل‌سازی شده (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک سابقه‌کار (برای ویزای کاری)
 • نامه جاب آفر معتبر (برای ویزای کاری)
 • مدرک زبان آلمانی (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
 • مدرک تمکن مالی (معمولاً نامۀ بانک)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی

مدرک و سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان چیست؟

اکثر راه‌‌های مهاجرت به آلمان نیازمند دانش زبان هستند.در بعضی روش‌ها هم داشتن یا نداشتن مدرک زبان آلمانی، نوع آن و سطح آن را اداره مهاجرت و سفارت تعیین نمی‌کند. مثلاً برای ویزای کاری، کارفرما و صادرکنندۀ جاب‌آفر تعیین‌کننده این موضوع است؛ یا برای ویزای تحصیلی، دانشگاه مدنظر تعیین‌کننده است.

سطح زبان مورد نیاز برای رفتن به آلمان را به‌طور خلاصه در جدول زیر آورده‌ایم:

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان
ویزای کاری👨‍💼بسته به کارفرما (معمولاً B1)
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)💼B1
ویزای کارآموزی و انترنی 🎓👨🏻‍💼B1 یا B2
ویزای خوداشتغالی🕴️نامشخص
بلوکارت🎫نامشخص
ویزای تحصیلی 📚بسته به دانشگاه (معمولاً B2 یا 6.5 آیلتس)

یادتان نرود که موارد بالا، دانش زبان موردنیاز برای گرفتن ویزای آلمان هستند. برای گرفتن اقامت دائم و شهروندی، ممکن است سطح زبان موردنیاز با این موارد متفاوت باشد.

مهاجرت به آلمان باید هزینه را در نظر بگیریم

موقع مهاجرت به آلمان باید هزینه‌های اخذ ویزا و تمکن مالی را در نظر بگیرید.

هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟

هزینه مهاجرت به آلمان بسته به روش مهاجرتی متفاوت است. علاوه‌بر این نوع ویزا، تعداد افراد خانواده و معیارهای دیگر هم روی هزینه تاثیر می‌گذارد. برای ساده‌ترکردن کار، هزینه‌ها را در 6 بخش به شرح زیر تقسیم بندی کرده‌ایم:

1- هزینه درخواست ویزا و تمکن مالی لازم

هزینه درخواست ویزا بسته به نوع ویزا و هدف اقامت شما می تواند متفاوت باشد. هزینه ها می تواند از 60 یورو تا 75 یورو برای ویزای کوتاه مدت و تا 110 یورو برای ویزای بلند مدت باشد. هزینۀ‌ مهاجرت به آلمان برای صدور ویزا و بررسی پرونده را به صورت جزیی در جدول زیر آورده‌ایم:

هزینه‌های صدور ویزا برای مهاجرت به آلمان
ویزای کوتاه‌مدت (بزرگسالان)80 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان 12 – 6 سال40 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای بلندمدت (National Visa)75 یورو
ویزای بلندمدت برای زیر 18 سال37.5 یورو
تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت به آلمان در ویزاهای مختلف
ویزای تحصیلی10,332 یورو در سال
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)720 یورو در ماه
ویزای کاری10,000 یورو
ویزای سرمایه‌گذاری20,000 یورو

2- هزینه دوره زبان

داشتن مهارت زبان یکی از شرایط مهم برای ورود به آلمان است. این دوره‌ها براساس نوع موسسه و خصوصی یا عمومی بودن کلاس بودجه متفاوتی را می‌طلبد. هزینه کلاسی که به طور عمومی برگزار می‌شود 950 الی 1200 در شهرهای مختلف متفاوت است ولی در مورد کلاس‌های خصوصی هزینه به ازای هر جلسه است که می‌تواند از 250 تا 400 متغیر باشد. فرد به 4 الی 6 ترم برای رسیدن به سطح b1 نیاز دارد.

3- هزینه بیمه درمانی

برای مهاجرت به آلمان بسته به نوع مهاجرت و ویزا، ممکن است قبل از ورود به این کشور نیاز به پوشش بیمه درمانی داشته باشید. هزینه بیمه درمانی برای مهاجرت با توجه به کشور مبدا، وضعیت مهاجرت شما و نوع پوششی که انتخاب می‌کنید ممکن است، متفاوت باشد. انواع بیمه درمانی در آلمان به همراه هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 • بیمه درمانی موقت: زمان خرید این بیمه قبل از مهاجرت است، که معمولاً مدت زمان اعتبار آن محدود و بین یک تا سه ماه است. قیمت این بیمه به سن بیمه‌شده و نوع بیمه بستگی دارد. به طور مثال افراد بین 23 تا 30 سال، باید ماهانه مبلغ 117 یورو پرداخت کنند.
 • بیمه درمانی خصوصی: این نوع بیمه پوشش جامع‌تری دارد و معمولاً گران‌تر از طرح‌های موقت هستند. هزینه بیمه درمانی خصوصی بسته به شرایط شخص و نوع پوشش بیمه متفاوت است. معمولا بین 150 تا 1500 یورو در ماه هزینه دارد.
 • بیمه درمانی دائم: زمانی که در خاک آلمان مستقر شدید فرصت کافی دارید تا تحت پوشش یک بیمه درمانی دائمی باشید که معمولاً حدود 100 تا 200 یورو در ماه هزینه دارند.

4- هزینه‌های اقامت در آلمان

برای اقامت در آلمان لازم است که بتوانید هزینه‌های مربوط به مسکن خود را پرداخت کنید. این هزینه بسته به محل اقامت، نوع و مدت اقامت شما متفاوت است. در جدول زیر جزئیات آن را مشاهده می‌کنید.

نوع اقامت برای مهاجرانهزینه تخمینی در سال 2023
اجاره ملک🏠آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 600 تا 1000 یورو در ماه
آپارتمان یک خوابه حومه شهر بین 500 تا 800 یورو
خوابگاه دانشجویی👨‍🎓200 تا 450 یورو در ماه
آپارتمان مشترک (Wohngemeinschaft) 🏡200 تا 450 یورو در ماه
خرید ملک💰100000 تا 500000 یورو یا بیشتر

5- هزینه‌های حمل‌ونقل

هزینه‌های حمل‌ونقل را به دو بخش هزینه سفر به آلمان و هزینه‌های حمل‌ونقل در خود آلمان تقسیم کرده‌ایم که با جزئیات در جدول‌های زیر مشاهده می‌کنید. از ایران به آلمان پرواز مستقیم وجود دارد و شرکت هایی مانند ماهان ایر و ایران ایر پرواز ایرانیان به آلمان را مدیریت می کنند. هزینه پرواز با شرکت هواپیمایی ایران ایر به شرح زیر است:

برنامه پرواز از ایران به آلمان با شرکت هواپیمایی ایران ایر✈️
مبدا – مقصدمدت‌زمان پروازقیمت
تهران – کلن5h:40m99,965,000 الی 282,365,000 ریال
تهران – فرانکفورت5h:45m97,040,000ریال الی 279,440,000 ریال
تهران – هامبورگ5h:45m97,060,000ریال الی 279,460,000 ریال

هزینه‌های حمل‌ونقل در آلمان به شرح زیر است:

وسیله نقلیهمیانگین هزینه
بلیط هواپیما✈️300-1000 یورو
قطار 🚂50-200 یورو
اتوبوس 🚌50-150 یورو
خودرو 🚗(گاز + عوارض)
براساس مسافت و مسیر متفاوت
0.15-0.25 یورو در لیتر

6- هزینه‌های خورد و خوراک

هزینه هر وعده غذایی در سال 2023 را براساس آمار سایت NUMBEO در جدول زیر آورده‌ایم:

مواد غذایییورو آلمان
هر وعده غذا در رستوران ارزانبین 7 الی 20 یورو
غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده، سه وعده40 الی 90 یورو
یک وعده فست فود در مک دونالد8.5 یورو
نان تست (500 گرم)1.73 یورو
تخم‌مرغ 12 تا2.61 یورو
فیله مرغ (1 کیلوگرم)7.77 یورو
گوشت (1 کیلوگرم)14.49 یورو
برنج (1 کیلوگرم)2.01 یورو

پیشنهاد می‌کنیم مطلب هزینه‌های زندگی در آلمان را حتما بخوانید.

مروری بر آخرین اخبار از قوانین مهاجرت به آلمان در سال 2023

دولت‌ها هر سال قوانین مهاجرتی‌شان را به‌روز می‌کنند. برای کشور آلمان این تغییرات و به‌روزرسانی‌ها شامل موارد زیر است:

 • حداقل حقوق و درآمدی که در سال 2023 می‌توانید با آن بلوکارت آلمان را اخذ کنید برای مشاغل خاصی که آلمان نیاز بیشتری به آن دارد (مانند مشاغل حوزه IT و برنامه‌نویسی) 45,552 یورو و برای سایر مشاغل 58,400 یورو اعلام شده است. پس اگر حقوق شما بیش از این عدد است به جای اخذ ویزای کار می‌توانید با بلوکارت آلمان به این کشور مهاجرت کنید.
 • شرط زندگی 8 ساله در آلمان برای اخذ اقامت دائم این کشور به 5 سال تقلیل پیدا کرده‌است. حتی اگر بتوانید شرایط خود را در کمتر از 5 سال به خوبی اثبات کنید (درآمد، شغل، تامین زندگی، عدم ارتکاب جرم) بعد از 3 سال هم امکان اخذ اقامت این کشور هست.
 • شرط داشتن مدرک زبان آلمانی B1 برای افراد بالای 67 سال در 2023 برداشته شده است. پس این افراد تنها اگر بتوانند به صورت شفاهی آلمانی صحبت کنند، کافی است.
 • اگر قصد دارید فرزند خود را در آلمان به‌دنیا آورید، درصورتی که یکی از والدین به‌مدت 5 سال به‌طور قانونی در آلمان زندگی کرده‌باشد، فرزند متولد شده تابعیت آلمانی دریافت می‌کند.
 • در سال 2023 ویزای جدیدی برای کارگران فصلی صادر می‌شود.
 • در سال 2023 دیگر نیازی به لغو تابعیت اول، برای اخذ تابعیت دوم وجود ندارد. در نتیجه ازآنجایی که ایرانی‌ها نمی‌توانستند تابعیت ایرانی خود را لغو کنند، امسال به راحتی تابعیت آلمانی را دریافت خواهند کرد. (توضیحات در ادامه👇)
 • در سال 2023 یک روش مهاجرتی جدید به کشور آلمان اضافه می‌شود: کارت شانس آلمان که بالاتر درباره آن توضیح دادیم

قدم اول در مهاجرت به آلمان انتخاب بهترین روش است.

برای مهاجرت به آلمان از کجا شروع کنم؟

موسسه مهاجرتی کاریابی بین المللی بهراد، در تمامی مراحل مهاجرت در کنار شماست. مراحل مهاجرت به آلمان با توجه به روش مهاجرتی، متفاوت است. اما در کل باید خودتان را برای مراحل زیر آماده کنید:

 1. قدم اولِ مهاجرت به آلمان، بررسی شرایط‌تان است. برای این منظور پیشنهاد کاریابی بین المللی بهراد، پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت است، تا کارشناسان ما به طور دقیق شرایط شما را برای روش‌های مختلف ارزیابی کنند.
 2. قدم دوم، انتخاب روش مهاجرتی متناسب با این شرایط است.
 3. قدم سوم شامل تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها و درخواست برای ویزای موردنظر ست.
 4. در این مرحله، درخواستتان بررسی شده و در صورت تایید، ویزایتان صادر می‌شود.

مرحله اول، مهمترین مرحله مهاجرت به کانادا است. در همین مرحله است که مسیر مهاجرت شما مشخص می‌شود و اگر در مسیر اشتباهی گام بزارید، ممکن است نتیجه دلخواهی نگیرید. مشورت با یک وکیل مهاجرت به آلمان و یا گرفتنِ یک مشاورۀ حرفه‌ای از مشاوران مهاجرتی، می‌تواند این مسیر را برای شما هموارتر کند.

این مسیرِ پُرپیچ‌وخم را برایتان ساده می‌کنیم؛ قدم اول را پُرکردن فرم مشاوره بردارید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

بعد از رسیدن به آلمان چه کنیم؟

آلمان برای مهاجران سیستم‌های پشتیبانی متنوعی دارد تا روند مهاجرت و سازگاری با این کشور را برای آن‌ها راحت‌تر کند. این سازمان‌ها در پیدا کردن مسکن و شغل برای مهاجران کمک می‌کنند. علاوه‌براین تلاش می‌کنند تا مهاجرین با فرهنگ آلمان همسو و سازگار شوند. این سازمان‌ها و خدماتشان به شرح زیر است:

سازمان‌های پشتیبانی از مهاجران در آلمان

اداره ثبت نام اتباع خارجی Ausländerbehörde

اداره ثبت نام اتباع خارجی مسئول صدور مجوز اقامت و ثبت افراد تازه‌وارد، در هر شهر است. این اداره، اطلاعات لازم در مورد مراحل قانونی و الزامات زندگی در آلمان را به مهاجران ارائه می‌دهد که شامل صدور و تمدید مجوز اقامت، صدور گواهی ثبت‌نام و ارائه اطلاعات در مورد حقوق و مسئولیت‌های اتباع خارجی در آلمان است.

Ausländerbehörde مسئول بررسی درخواست‌ برای انواع مختلف ویزا از جمله موارد زیر است:

 • ویزای شینگن (اقامت کوتاه مدت)
 • ویزای ملی (اقامت طولانی مدت)
 • ویزای اقامت دائم
 • بلوکارت اتحادیه اروپا
 • ویزای الحاق خانواده

علاوه بر این، اداره ثبت‌نام اتباع خارجی مسئولیت ثبت‌نام تازه‌واردان و تمدید ثبت‌نام آن‌ها و نگهداری بانک اطلاعاتی از همه اتباع خارجی در حوزه قضایی و نگهداری سوابق کلیه فعالیت‌های مرتبط با مهاجرت در منطقه را به عهده دارد. این سازمان می‌تواند در روند اخذ تابعیت آلمان و صدور پاسپورت آلمانی به افراد واجد شرایط کمک کند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)

سازمان بین‌المللی مهاجرت، سازمان بین‌دولتی است که به ترویج مهاجرت انسانی و منظم به نفع همه اختصاص دارد. ماموریت IOM ترویج همکاری بین‌المللی در مورد مسائل مهاجرت، ارائه خدمات و مشاوره به دولت‌ها و مهاجران است و هدف‌شان کمک به جستجوی راه‌حل‌های عملی برای مشکلات مهاجرت است. به طور خلاصه وظایف و اهداف این سازمان به شرح زیر است:

 • کمک به فرآیند مهاجرت و پناهندگی با ارائه اطلاعات و مشاوره در مورد قوانین و روال زندگی در آلمان
 • حمایت از سازگاری مهاجران و پناهندگان در جامعه آلمان با ارائه کلاس‌های زبان و برنامه‌های آموزش شغلی
 • کمک به یافتن مسکن، مراقبت‌های بهداشتی و سایر خدمات اجتماعی
 • کمک به پناهندگان و مهاجرانی که به کشورهای خود باز می‌گردند
 • کمک به اتحاد خانواده
 • ارائه کمک و حمایت از قربانیان قاچاق انسان

IOM همچنین با سایر سازمان‌های دولتی و گروه‌ها برای ارائه خدمات و پشتیبانی جامع به مهاجران و پناهندگان در آلمان همکاری نزدیک دارد. علاوه بر این، سازمان‌های دیگری هم وجود دارند که مهاجران هر کشور با هدف پشتیبانی و شبکه‌سازی در آلمان ایجاد کرده‌اند و گزینه عالی برای تازه‌واردان است.

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF):

این آژانس مسئولیت رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی و مهاجرت و البته پشتیبانی از آن‌ها در طول فرآیند مهاجرت را به عهده دارد. برخی از مسئولیت‌های اصلی BAMF عبارتند از:

 • رسیدگی و تصمیم‌گیری در مورد درخواست‌های پناهندگی
 • صدور و تمدید اجازه اقامت برای افراد دارای وضعیت protected
 • ثبت نام و ارائه مدارک شناسایی برای پناهندگان
 • ارائه اطلاعات و کمک به مهاجران در طول پروسه پناهندگی و مهاجرت
 • انجام مراحل اخراج و بازگرداندن افرادی که حق ماندن در آلمان را ندارند
 • ارائه کلاس‌های زبان آلمانی و سایر اقدامات برای پناهجویان

BAMF همچنین با سایر سازمان‌های دولتی و … همکاری نزدیک دارد تا اطمینان حاصل کند که مهاجران در آلمان از حمایت و خدمات مورد نیاز برای سازگاری در جامعه و ساختن زندگی جدید برخوردار هستند.

مروری بر فرهنگ آلمان

آلمان کشور متفکران و شاعران که این روزها با اقتصاد قدرتمندش نیزشناخته شده است. این کشور به علت همسایگی و همزبانی با کشورهایی مانند اتریش و سوئیس فرهنگ و سنت های مشترکی دارند. در نگاه اول آلمانی‌ها منطقی و بسیار قانون مند به نظر می‌آیند. مردم این کشوراز مهاجران و ساکنین انتظار دارند که به نظم و ساختارجامعه احترام بگذارند. مثلا در محل کار و هر رویداد اجتماعی مهم به موقع حاضر شوند و از قوانینی که منافع اجتماعی دارند پیروی کنند.

شاید جالب باشد بدانید که این مردم به ظاهر سرد برای خانواده و ارزش‌های آن احترام بسیاری قائل هستند و اغلب در جشن ها و تعطیلات دور هم جمع می شوند، حتی با همسایگان خود در ارتباطند.

فرهنگ آلمانی در طول هزاران سال شکل گرفته است. این کشوردر ابتدا یک کشور بت پرست و سپس مقر مهمی برای امپراتوری روم بود. همچنین این کشورزادگاه پروتستان بوده است، و این روزها مسیحیان، کاتولیک‌ها و مسلمانان با خوشحالی کنار هم در آلمان زندگی می‌کنند.

بخش مهمی از فرهنگ این کشور پرجمعیت غذا، نوشیدنی و فعالیت‌هایی است که در تعطیلات وجود دارد. سوسیس خوشمزه، پیاده‌روی، موسیقی محلی سنتی “اوم پاه” و برنامه ریزی برای تعطیلات بخش مهمی از هویت این کشور به حساب می‌آیند.

در سال‌های اخیر، آلمانی‌ها برای جامعه چندفرهنگی ارزش بیشتری قائل شده‌اند واز آن طرف دولت هم ورود مهاجران به این کشور را افزایش داده است. در حال حاضر زندگی مسالمت آمیز مهاجران در کنار مردم آلمان ادامه دارد.

زندگی در آلمان برای مهاجران

مردم آلمان برخلاف ظاهر سردو  خشک‌شان، نهایت احترام را به مهاجرین می‌گذارند. آلمانی‌ها روحیه نژادپرستی ندارند و همین موضوع باعث شده مهاجران به راحتی در این کشور کار و زندگی کنند. اما شاید به‌عنوان مهاجر با روود به این کشور دچار مشکلاتی هم بشوید. به‌هرحال جدایی از کشور مادری در روزهای اول مهاجرت همراه با شوک و ناراحتی است. ضمن اینکه شاید مشکلات‌تان با ندانستن زبان آلمانی بدتر هم بشود.

برای کار و زندگی در کشور آلمان لازم است که حداقل تا سطح B1 زبان آلمانی را بدانید. در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. فراموش نکنید که برای زندگی راحت در این کشور، دانستن زبان انگلیسی کافی نیست! پس حتما برای تقویت زبان آلمانی خود وقت بگذارید.

از طرفی کشور آلمان مالیات سنگینی از شهروندان می‌گیرد. به‌همین دلیل شاید در یکی دو سال اول مهاجرت به کشور آلمان، پرداخت این مالیات برای شما سخت باشد. اما مزایای زیادی مانند بیمه خدمات درمانی رایگان، وام‌های زیر دو درصد برای خرید خانه و خودرو هم دارد.

قانون دو تابعیتی آلمان

تابعیت دوگانه آلمان، امکان داشتن پاسپورت آلمانی و ایرانی را به طور همزمان به شما می‌دهد

شرایط گرفتن اقامت آلمان چیست؟

اقامت در آلمان به دو نوع اقامت موقت (Temporary Resident Permit) و اقامت دائم (Settlement Permit) تقسیم‌بندی می‌شود. اقامت موقت همان مجوزِ رفتن به آلمان است که در قالب ویزا، بلوکارت یا مجوز دیگری به شما داده می‌شود.

بعد از چند سال زندگی در آلمان و داشتن شرایط مدنظر، اقامت دائم به شما داده می‌شود. شرایط کلی این موارد هستند:

 • داشتن اقامت موقت آلمان برای مدت حداقل 5 سال
 • توانایی تأمین مایحتاج زندگی برای خود و خانوادتان
 • داشتن دانش زبان آلمانی و ارائه مدرک در سطح A2
 • پرداخت حداقل 60 ماه بیمۀ بازنشستگی در آلمان
 • داشتن خانه و محلی برای زندگی خود و خانوادتان (استاندارد خانه و متراژ به ایالت محل زندگی بستگی دارد)
 • گذراندن دورۀ آموزشی سازگاری با فرهنگ آلمانی یا Integration course (دورۀ آموزش زبان و فرهنگ آلمانی)
 • نداشتن سابقۀ کیفری و جُرم در آلمان

در آخرین اخبار مهاجرتی که دولت آلمان منتشر کرده، افراد با اخذ اقامت دائم و شهروندی آلمان می‌توانند 2 پاسپورت داشته باشند (پاسپورت ایرانی و آلمانی). همچنین این امکان برای فرزندانی که از پدر مادر ایرانی در آلمان متولد می‌شوند هم صادق است.

نکته خیلی مهم این است که موارد بالا، شرایط عمومی گرفتن اقامت دائم آلمان است. اگر به‌عنوان نیروی متخصص، دانشجو، پناهنده، سرمایه‌گذار، کارمند دولتی و همسر یا فرزند یک تبعۀ آلمانی به این کشور رفته‌اید، شرایط برای شما متفاوت است. شرایط را برای همۀ این گروه‌ها به‌همراه روش‌های گرفتن اقامت و اطلاعات مفید دیگر در مطلب اقامت آلمان توضیح داده‌ایم.

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم. امیدواریم جواب سوال‌هایتان را گرفته باشید و سردرگی‌هایتان کمتر شده باشد. نگران نباشید! موسسه مهاجرتی کاریابی بین المللی بهرادهمچنان هست! اگر در خصوص مهاجرت به آلمان نیاز به مشاوره دارید، فرم مشاوره زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

در قسمت دیدگاه‌ها، منتظر نظرات، سوالات و ابهامات شما هستیم. در ادامه، خلاصه‌ای از مطلب را بررسی می‌کنیم و به چند سوال متداول پاسخ می‌دهیم.

منظور از تابعیت دوگانه آلمان چیست؟

منظور از تابعیت دوگانه داشتن دو پاسپورت است. البته این موضوع برای تمامی مهاجران صدق نمی‌کند. بسیاری از مهاجران سال‌ها در آلمان زندگی کرده‌اند اما تنها پاسپورت کشور مادری خود را دارند. از طرفی برخی دیگر از مهاجران پاسپورت و یا تابعیت کشور مادری را لغو و دارای پاسپورت آلمانی هستند. اما این دو حالت در چه شرایطی امکان‌پذیر است؟

ایرانی‌ها بعد از گذشت 5 سال از کار و زندگی در آلمان می‌توانند اقامت دائم آلمان را بگیرند. به شرطی که در این مدت برای خود کار و درآمد داشته باشند و هیچ جرمی مرتکب نشده باشند. درنهایت ایرانی‌ها نیز می‌توانند دو تابعیت داشته باشند. گرچه همواره بحث بر سر این موضوع وجود دارد. در مواردی کشور ایران تابعیت دوم را به طور رسمی نمی‌شناسد و در نهایت تاکید می‌کند ایرانی‌هایی که تابعیت دوم دارند، نمی‌توانند در کشور ایران صاحب منصب‌های دولتی شوند.

سخن پایانی

در این مطلب شش روش مهاجرت به آلمان را به‌همراه شرایط و هزینه‌ها بررسی کردیم؛ که در بین آن‌ها داشتن مدرک زبان و تمکن مالی، از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان است. آلمان، انتخاب اول ایرانیان برای مهاجرت به اروپا و یکی از بهترین کشورها برای زندگی است. در چند سال گذشته، آمار مهاجرپذیری آلمان نه‌تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی کار، روز‌به‌روز شرایط و قوانین مهاجرتیِ آن ساده‌تر و آمار مهاجرت بیشتر می‌شود.

منابع:

 1. سالنامه مهاجرتی ایران 1400
 2. شورای عالی ایرانیان خارج از کشور – 1399
 3. Open Doors (2021)
 4. Startupheatmap.eu
 5. UNHCR Data Finder

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *