سرمایه‌گذاری در آلمان

برویم سَرِ اصل مطلب. بگذارید همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم؛ شما با هر نوع سرمایه‌گذاری دلخواه در آلمان نمی‌توانید به این کشور مهاجرت کنید! یعنی خیلی از روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور، فقط سرمایه‌گذاری هستند؛ که با آن‌ها نه ویزایی به شما داده می‌شود، نه می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید و نه اقامت آن را بگیرید.

می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید، اما مهاجرت نه!

تعجب کردید، نه؟ فقط یک روش برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری آلمان و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به این کشور وجود دارد. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان که به ویزا، مهاجرت و اقامت ختم نمی‌شوند:

خرید ملک و زمین:

خرید سهام:

خرید ETF:

حساب پس‌انداز:

خرید اوراق قرضه:

سرمایه‌گذاری غیرفعال (Passive Investment):

یادتان نرود که اگر با این روش‌ها در آلمان سرمایه‌گذاری کردید، نمی‌توانید به این کشور مهاجرت کنید و اقامت بگیرید. حتماً الان می‌پرسید «پس اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری با کدام روش‌ها ممکن است؟» در حال حاضر، مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری فقط ‌و فقط از طریق گرفتن ویزای خوداشتغالی (Self-employment Visa) ممکن است. در ادامه بررسی می‌کنیم.

ویزای خوداشتغالی: تنها روش مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

در حال حاضر، تنها روش سرمایه‌گذاری در آلمان که به گرفتن اقامت منتهی بشود، ویزای خوداشتغالی است. این ویزا، دو روش یا لاین (Line) اصلی دارد:

 • روش اول: ثبت شرکت (Business Set-up)
 • روش دوم: فعالیت فریلنس (Freelance)

ثبت شرکت یک روش سرمایه‌گذاری است اما فعالیت فریلنس بیشتر یک فعالیت کاری است و در دستۀ مهاجرت‌های کاری قرار می‌گیرد. در ادامه، هر دو روش، خصوصاً ثبت شرکت را توضیح می‌دهیم.

یکی از راه هایی که می‌توان در کشور آلمان سرمایه گذاری کرد ثبت شرکت است.

روش اول: سرمایه‌گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان است که با آن هم می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید و هم اقامت دائم بگیرید. این کشور همیشه از ایده‌های تجاری ناب و خلاقانه حمایت می‌کند و شرایط خوبی هم برای کارآفرینان و صاحبان این ایده‌ها فراهم کرده است. خلاصه‌ای از شرایط ثبت شرکت در آلمان را در زیر توضیح داده‌ایم:

شرایط ثبت شرکت در آلمان
سن*18-45 سال
مدرک زبان آلمانیالزامی نیست
طرح تجاری (بیزنس پلن)الزامی
مدرک تحصیلیمرتبط با بیزنس و سطح آن نامشخص
سابقه‌کارمرتبط با بیزنس و مقدار آن نامشخص
مبلغ سرمایه‌گذارینامشخص (360هزار یورو به بالا توصیه شده است.)

*نکتۀ مهم برای شرایط سنی:

برای ثبت شرکت در آلمان باید یک بیزنس پلن قوی و خلاقانه ارائه دهید و شرکتی که راه‌اندازی می‌کنید هم باید تاثیر مثبتی در اقتصاد محلی و ملی این کشور داشته باشد. تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که شرکت شما باید برای حداقل 5 شهروند آلمانی شغل ایجاد کند.

امکان راه‌اندازی شرکت‌های مختلفی در آلمان برای شما وجود دارد که هر کدام هم شرایط خاص خودشان را دارند. متداول‌ترین شرکت‌ها برای راه‌اندازی در آلمان:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)
 • یک شعبه از یک شرکت (Branch Offices)
 • شرکت سهامی (AG)
 • شرکت مشارکتی (Partnership)

در بین این موارد، ثبت شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) بین متقاضیان اخذ اقامت سرمایه‌گذاری آلمان محبوبیت بیشتری دارد. به نمودار زیر دقت کنید:

حوزه‌هایی که به عنوان سرمایه گذاری می توانید در آلمان فعالیت کنید.

همان‌طور که می‌بینید، راه‌اندازی بیزنس‌ها و استارتاپ‌ها در آلمان در نیمۀ دوم سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و بیشترین کسب‌وکارها هم در حوزه‌های فناوری مانند «نرم‌افزار» و «تجارت الکترونیک» راه‌اندازی شده‌اند.

با توجه به قدرت بالای اقتصادی این کشور، حمایت‌های دولتی و شرایط مناسب رشد و توسعه، ثبت شرکت را می‌توانیم بهترین سرمایه‌گذاری در آلمان بدانیم. دربارۀ شرایط گرفتن اقامت هم باید به شما بگوییم با این روش به شما اقامت موقت داده می‌شود که بعد از سال سوم می‌توانید برای اقامت دائم آلمان و بعد از سال ششم تا هشتم هم برای شهروندی آلمان درخواست بدهید.

روش دوم: اقامت آلمان از طریق فعالیت فریلنس

همان‌طور که بالاتر خواندید، این روش بیشتر یک روشِ مهاجرت کاری است تا یک روش سرمایه‌گذاری؛ اما چون زیرمجموعۀ ویزای خوداشتغالی آلمان است، توضیح کوتاهی دربارۀ آن می‌دهیم.

فلسفۀ این روش مهاجرتی ساده است: شما می‌توانید در تخصص‌های آزاد به‌صورت فریلنس و خوداشتغال در آلمان کار کنید و به‌اصطلاح رئیس خودتان باشید. تمامی خدمات شما هم تحت برند و اسم شخصی شما به مشتری‌های مختلف ارائه می‌شود. البته یادتان نرود که مالیات، بیمۀ تامین اجتماعی و هماهنگی‌های مختلف با وزارت کار آلمان بر عهدۀ خودتان است.

در این روش هم مانند ثبت شرکت، یک ویزای 3 ساله به شما داده می‌شود که بعد از سه سال کار و زندگی در آلمان، می‌توانید برای اقامت دائم و بعد از سال ششم تا هشتم هم برای شهروندی و گرفتن پاسپورت آلمان درخواست دهید.

خلاصه‌ای از شرایط فعالیت فریلنس (ویزای خودحمایتی):

 • برای آشنایی بیشتر با روش‌های مهاجرت کاری به آلمان و شرایط هرکدام پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ویزای کار آلمان را مطالعه کنید.

احتمالاً در طول مقاله از خودتان این سوال را پرسیدید که «اصلاً سرمایه‌‌گذاری در کشور آلمان چه مزایایی دارد و چرا نباید کشوری دیگر را انتخاب کنیم؟» بدون شک این کشور بی‌نقص نیست و این روش معایبی هم دارد. در ادامه این موضوع را برای شما روشن می‌کنیم:

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در آلمان

مزایا:

بعضی از سوالات و ابهامات شما مهم‌تر از آن بودند که در آخر مطلب به آن‌ها پاسخ دهیم. در ادامه این سوالات پرتکرار و مهم را، که کم هم نیستند، جواب داده‌ایم:

آیا می‌توانم همسر و فرزندانم را هم با خود به آلمان ببرم؟

بله. آن‌ها می‌توانند همزمان با شما یا حتی بعد از اقامت شما، ویزا بگیرند و مهاجرت کنند؛ که اگر بعد از گرفتن اقامت شما اقدام کنند، باید از طریق ویزای Family Reunification به شما محلق شوند.

اعضای خانوادۀ شما، حق کار و تحصیل در آلمان دارند و معمولاً بعد از 5 سال زندگی در این کشور می‌توانند برای اقامت دائم درخواست دهند. یادتان نرود که همسر و فرزندانتان باید در سطح A1 به آلمانی مسلط باشند.

این افراد می‌توانند به‌عنوان همراه به شما ملحق شوند:

هزینۀ سرمایه‌گذاری در آلمان چقدر است؟

هزینۀ مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری
مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه (ثبت شرکت)*بسته به نوع شرکت متفاوت است. (360هزار یورو به بالا توصیه شده است.)
ویزای کوتاه‌مدت (بزرگسالان)80 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان 12-6 سال40 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای بلندمدت (National Visa)75 یورو
ویزای بلندمدت برای زیر 18 سال37.5 یورو
خدمات ویزامتریک و سفارت30 یورو

*سه نکتۀ مهم برای مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه:

 1. چه مدارکی باید داشته باشم؟

مهم‌ترین مدارک:

 • این مدارک مربوط به اخذ ویزای خوداشتغالی و لاین سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت است. این نکته را فراموش نکنید که چک‌لیست مدارک با توجه به شرایط شما و معیارهای مختلف دیگر ممکن است متفاوت باشد. ما فقط مهم‌ترین مدارک را برای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری لیست کردیم.

مسیرِ اخذ اقامت اقامت در آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

 1. مشورت با مشاوران یا وکلای تجاری و مهاجرتی و بررسی شرایط
 2. تهیۀ یک طرح تجاری (بیزنس‌پلن) قوی و خلاقانه و ارائه آن به اتاق بازرگانی آلمان (AHKs)
 3. گرفتن مجوزات و کارهای اداریِ قبل از مهاجرت
 4. تکمیل مدارک و اقدام برای گرفتن ویزا
 5. مهاجرت به آلمان، راه‌اندازی کسب‌وکار و انجام کارهای اداری بعد از مهاجرت
 6. گرفتن اقامت موقت آلمان و کار و زندگی در این کشور
 7. گرفتن اقامت دائم آلمان (در صورت داشتن موفقیت کسب‌وکار و داشتن شرایط)*
 8. گرفتن شهروندی و پاسپورت آلمان

*توضیح مهم برای موفقیت کسب‌وکار و داشتن شرایطِ گرفتن اقامت:

 • یادتان نرود که شما قصد سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی یک بیزنس را دارید و با پول هنگفتی می‌خواهید مهاجرت کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً در این مسیر از وکلا یا مشاوران تجاری و مهاجرتی کمک بگیرید و بدون اطلاعات کامل برای این روش اقدام نکنید.

خب تقریبا به آخر مطلب رسیدیم. امیدواریم که این مطلب، هرچند کم، به شما در مسیرتان کمک کرده باشد.

در ادامه یک خلاصه از مطلب را بررسی می‌کنیم و بعد از آن هم به چند مورد از سوالات متداول شما پاسخ می‌دهیم:

سخن پایانی

اگر به فکر سرمایه‌گذاری در خارج و مهاجرت هستید، می‌توانید آلمان را به‌عنوان یک مقصد مناسب برای سرمایه‌هایتان در نظر بگیرید. سرمایه‌گذاری در این کشور روش‌های مختلفی دارد؛ اما بیشتر آن‌ها روش‌های مهاجرتی نیستند و نمی‌توانید با استفاده از آن‌ها به آلمان مهاجرت کنید. روش‌هایی مانند خرید ملک، خرید سهام، خرید اوراق قرضه و افتتاح حساب پس‌انداز چند نمونه از این روش‌ها هستند.

اگر به دنبال گرفتن اقامت آلمان با سرمایه‌گذاری هستند، فقط یک راه وجود دارد و آن هم ویزای خوداشتغالی است. این ویزا دو لاین مهاجرتی دارد: ثبت شرکت (مهاجرت سرمایه‌گذاری) و فعالیت فریلنس (مهاجرت کاری).

برای ثبت شرکت، باید با یک طرح تجاری قوی، یک کسب‌وکار راه‌اندازی کنید که برای اقتصاد محلی و ملی آلمان سودآور باشد. با این روش، بعد از چند سال زندگی در آلمان می‌توانید اقامت دائم و شهروندی را بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *