مهاجرت به عمان

در حال حاضر، در مجموعۀ کاریابی بین المللی بهرادا برای کشور عمان خدمت مهاجرت پرستاران و پزشکان، استخدام مهماندار هواپیما و ثبت شرکت ارائه می‌شود. تلاشمان در این صفحه، تنها ارائه اطلاعات صحیح و به‌روز دربارۀ این موضوع است. برای اطلاع از سایر خدمات ما و روش‌های دیگرِ مهاجرت، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

اگر برای مهاجرت به عمان، اطلاعاتی ندارید، تردید دارید یا اصلاً نمی‌دانید مقصد خوبی برای مهاجرت هست یا خیر، کافی است به آمارهای زیر دقت کنید:

 • کشور عمان، جزء 10 کشور امن جهان برای سفر و زندگی در سال 2019 شناخته شده است.
 • عمان از لحاظ سرانه تولید ناخالص ملی، جزء 40 کشور اول جهان است.
 • عمان از لحاظ میانگین درآمد مردم (قدرت خرید) در بین 45 کشور نخست دنیاست.

و آمارهای عجیب و جالب دیگر که تا فردا صبح هم می‌توان به نوشتن آن ادامه داد!

مهاجرت به عمان و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید!

مهاجرت به عمان یکی از پیشرفته‌ترین و امن‌ترین کشورهای جهانعمانِ 100 سال پیش که کشوری بیابانی با مردم بدوی بود را به دست فراموشی بسپارید؛ اکنون عمان که به صلح و دوستی در خاورمیانه مشهور شده، یکی از پیشرفته‌ترین و امن‌ترین کشورهای جهان شده و مهاجرت به عمان، گزینه‌ای محبوب به ویژه برای ایرانیان است.

از جمعیت 6 میلیون نفری عمان، اکنون بیش از 10 هزار نفر ایرانی‌اند و همین تعداد بالا نشان از محبوبیت و مطلوبیت عمان برای مهاجرت ایرانیان است.

در مقاله پیش رو، تلاشمان این بوده که اطلاعات دست‌اول و کاربردی در مورد مهاجرت به عمان در اختیارتان قرار دهیم. از شرایط مهاجرت به عمان گرفته تا روش‌های اخذ ویزای عمان و سایر موارد مهم!

مزایای مهاجرت به عمان؛ چرا باید به عمان مهاجرت کنیم؟

شاید اگر از بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، بپرسید که چه کشورهایی مدنظرشان است، کمتر کسی کشور عمان در میان گزینه‌هایش باشد. بااین‌حال می‌توانید مطمئن باشید که کشور عمان نه تنها اکنون به مقصدی عالی برای مهاجرت بدل شده، بلکه احتمالاً در سال‌های بعد، جزء اصلی‌ترین گزینه‌های مهاجرت هر شخصی خواهد شد. تنها چند نمونه از مزیت‌های مهاجرت به عمان را بخوانید:

 • کشور عمان اقتصاد روبه‌رو رشد و مناسبات سیاسی گسترده‌ای با جهان دارد. برای همین، نیاز به نیروی کار و شهروندانی دارد که در این مسیر مسئولیت‌ها و شغل‌های فراوان را بر عهده بگیرند.
 • جمعیت بومی عمان و نرخ زادوولد در آن کم است، پر کردن مشاغلی که در آینده گسترده‌تر هم خواهد شد، نیاز به نیروی کار دارد و عمان، چاره‌ای جز جذب نیروی انسانی از سایر کشورها ندارد!
 • رابطه بین ایران و عمان، در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برد، همین روابط خوب، دلیل مناسبی برای مهاجرت ایرانیان به این کشور است.
 • میانگین دستمزد در عمان خیلی بالاست (بیش از 25 میلیون تومان در ماه به‌صورت میانگین که برای شغل‌های تخصصی، بسیار بیشتر است).
 • سرمایه‌گذاران از معافیت‌های گسترده مالیاتی برخوردار هستند
 • اقتصاد این کشور به دلیل دوری عمان از تنش‌های سیاسی، امن است و احتمال بروز بحران‌های بزرگ یا ناپایداری و بی‌ثباتی در آن خیلی کم است.

و ده‌ها دلیل دیگر که می‌تواند این لیست را بسیار بزرگ‌تر کند.

روش‌های مهاجرت به عمان؛ با کدام روش برویم؟

خوشبختانه به دلیل اینکه روابط تهران و مسقط در سال‌های گذشته یک رابطه سیاسی مبتنی بر دوستی بوده، روش‌های مهاجرت به این کشور عربی برای ایرانیان منطقی‌تر از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و سختگیری‌های زیادی در این روش‌ها به چشم نمی‌خورد.

روش‌های مهاجرت به عمان را به‌صورت تیتروار معرفی کرده‌ایم و سپس هرکدام را به‌صورت ساده و کوتاه توضیح داده‌ایم:

 • مهاجرت از طریق تحصیل به عمان
 • مهاجرت از طریق ازدواج به عمان
 • مهاجرت از طریق کار به عمان
 • مهاجرت افراد موفق و هنرمندان به عمان
 • مهاجرت به کشور عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی به عمان
 • مهاجرت از طریق همراه به عمان
 • مهاجرت توریستی به عمان

مهاجرت کاری به عمان؛ چه تخصصی دارید؟

مهاجرت کاری به عمان | مهاجرت به عمان از طریق کار و اطلاعات مربوط به آن

یک روش رایج و پرطرفدار برای مهاجرت به عمان، مهاجرت کاری است. به جز کارهایی که طبق روال برای پرونده‌تان باید انجام دهید، یک کار پراهمیت، دریافت گواهینامه NOC است.

(گواهینامه NOC دیگر چیست؟ یک مدرک معتبر که نشان می‌دهد کارفرمای متقاضی شغل در کشور عمان، هیچ ممانعت و مخالفتی برای ورود شما به کشور عمان ندارد. دریافت این گواهینامه، مستلزم داشتن فاکتورهای گوناگونی از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی کارنامه شماست.)

برای مهاجرت کاری به عمان می‌توانید از دو نوع ویزای کار استفاده کنید: ویزای استخدام (مختص افرادی که قصد استخدام شدن در عمان را دارند) و ویزای اقامت (برای استفاده همراهان و اعضای خانواده شما به عنوان متقاضی کار). استخدام مهماندار هواپیمایی عمان از جمله مشاغلی است که با ویزای استخدام امکان حضور دراین کشور برای مهاجران فراهم می‌شود.

مسیر اخذ اقامت کاری در عمان چقدر پیچیده است؟ به‌هرحال مهاجرت به هر کشوری، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. عمان هم از این قاعده مستثنا نیست. ما در موسسه مهاجرتی کاریابی بین المللی بهراد در این زمینه تجربیات زیادی داریم و پرونده‌های متعدد مهاجرتی را به سرانجام خوب رسانده‌ایم.

برای ما افتخار است که شما مورد موفق بعدی ما برای مهاجرت به عمان باشید؛ مشاوره با مشاورین باتجربه و آموزش‌دیده ما را از دست ندهید.

در چه مشاغلی می‌توانیم در عمان کار کنیم؟

در مسیر اخذ اقامت کاری کشور عمان، یافتن شغل و مجاب کردن کارفرما به‌طورکلی مراحل طولانی دارد که باید طی شود. برای اینکه راحت‌تر و ساده‌تر و سریع‌تر بتوانید به عمان مهاجرت کاری کنید، لطفاً مطلب لیست مشاغل مورد نیاز عمان در سال 2023 را مطالعه کنید.


خبر خوب!
یک نکته مثبت برای ویزای کار عمان این است که بخش زیادی از هزینه‌ها به عهده کارفرمای متقاضی خواهد بود. این کارفرماست که باید کلیه هزینه‌های مربوط به شغل و همین‌طور سایر شرایط را تقبل کند.

توجه داشته باشید با توجه به اینکه عمان کارگران ایرانی را پذیرش نمی کند شما می‌توانید خیلی راحت با ثبت شرکت در عمان از امتیازاتی مانند اقامت قابل تمدید و همراهی با خانواده در این کشور بهره مند شوید.

مراحل مهاجرت کاری به عمان به‌صورت ساده!

برای تکمیل مراحل اخذ گواهینامه NOC، باید مراحل انگشت‌نگاری را هم در اداره پلیس عمان انجام دهید. (دقت کنید که کشور عمان یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست؛ لذا انجام این تدابیر برای غربالگری مهاجران به این کشور الزامی است و با جدیت پیگیری می‌شود.)

همچنین فرد مسئول استخدام باید گواهی‌ای ارائه کند که نشان دهد کارمندی که قصد استخدامش را دارد، سابقه ارتکاب جرم را نداشته باشد.

به‌صورت کلی توجه به آیتم‌های زیر در مسیر مهاجرت کاری به عمان باید در نظر گرفته شود:

 • سن قابل‌قبول برای نیروی کار بین 21 تا 60 سال است.
 • هزینه‌ای که برای دریافت ویزای کاری در نظر گرفته شده، حدود 20 ریال عمان است که البته ممکن است تغییر کند.
 • ویزای کاری عمان تقریباً سه ما بعد از تاریخ صدور مهلت دارد و پس از آن باید تمدید شود.
 • هزینه‌ای که بابت دیرکرد ماهانه تمدید ویزا باید پرداخت کنید، حدوداً 50 ریال عمان اعلام شده است.
 • نوع ویزای کاری کشور عمان، چند بار ورود است.

ویزای کاری مورد نظر اغلب به‌صورت دو ساله صادر می‌شود. درصورتی‌که نیاز است اعضای خانواده متقاضی هم همراهش باشند، باید ویزای اقامت مخصوص به خود داشته باشند.

نکته حائز اهمیت این است که با توجه به اینکه کارفرما در راستای پذیرش فرد در شغل مشخصی وارد شده است و تکمیل اطلاعات انجام داده، تغییر شغل پس از ورود به کار، دشوار است.

مهاجرت تحصیلی به عمان؛ در یک سیستم آموزشی مدرن درس بخوانید!

تحصیل در عمان و مهاجرت تحصیلی به این کشور

تحصیل در عمان = بهره‌مندی از نظام آموزشی پیشرفته

عمان سیستم آموزشی پیشرفته‌ای دارد و درست مثل کشورهای توسعه یافته، تحصیلات در این کشور تا سطوح عالی، تقریباً رایگان است؛ البته تحصیل برای کسانی که به عمان مهاجرت می‌کنند؛ چون باید در مدارس بین‌المللی درس بخوانند، رایگان نیست.

آموزش در این کشور هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی انجام می‌شود. دانش آموزان بین‌المللی بین 3 الی 10 هزار دلار به‌صورت سالانه هزینه خواهد داشت.


مدارس بین المللی نظیر الباطنه، ABA،TAISM ،KGIS و MIS دارای سطح آموزشی بسیار بالا هستند و امکانات رفاهی و آموزشی بالایی را تا سن 18 سال در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

در جدول زیر لیستی از معتبرترین مدارس کشور عمان به همراه شهریه های سالانه آنها درج شده است:

شهریهنام مدرسه
1.25 تا 3 هزار ریال عمان در سالمدرسه بین المللی ال باطنه (ABIS)
2 تا 4.5 هزار ریال عمان در سالABA آکادمی آمریکن-بریتیش سابق
2.5 تا 5 هزار ریال عمان در سالمدرسه بین المللی آمریکایی مسقط (TAISM)
1 تا 2.5 هزار ریال عمان در سالمدرسه بین المللی دانش (KGIS)
1 تا 2.5 هزار ریال عمان در سالمدرسه بین المللی مسقط (MIS)

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور عمان

برای تحصیل در دانشگاه‌های عمان باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور عمان، باید سایت دانشگاه مربوطه را چک و اطلاعات مورد نیاز را استخراج کنید.

برخی دانشگاه‌های عمان آزمون ورودی دارند و تا حد نصاب امتیازات را کسب نکنید، نمی‌توانید در آنجا مشغول به تحصیل شوید. معمولاً برای رشته‌های علوم پزشکی و مهندسی در این کشور رقابت بالایی وجود دارد.

عمان برنامه‌های متنوعی برای تبدیل شدن به قطب پزشکی منطقه دارد. افزایش آمار مهاجرت پزشکان به عمان در سال‌های اخیر، نشان‌دهنده همین موضوع است.

از مهم‌ترین مدارک برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های عمان، مدرک دیپلم دوازده‌ساله و نمره زبان انگلیسی 5.5 آیلتس است. این دو مدرک حداقل‌های پذیرش تحصیلی و مهاجرت به عمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی است.

برای تحصیل در دانشگاه‌های عمان در مقطع لیسانس، هزینه‌های شهریه متفاوت‌اند. به‌صورت کلی می‌توان گفت میزان تقریبی شهریه‌ها در دانشگاه‌های عمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی، بین 1000 الی 2500 دلار است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور عمان

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های عمان در مقطع ارشد، کمی پیچیده‌تر از مقطع کارشناسی است. تحصیل به روش‌های تمام‌وقت، نیمه‌وقت و یا غیرحضوری (آنلاین) در اکثر دانشگاه‌های عمان صورت می‌گیرد. یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور عمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه سلطان قابوس عمان است.

برای پذیرش از این دانشگاه باید در آزمون CGPA حد نصاب 2.75 الی 4 را دریافت کنید و مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 داشته باشید. البته ترجمه مدارک مقطع لیسانس را هم باید انجام داده باشید. مهر وزارت امور خارجه و دادگستری بر روی مدارک تحصیلی و ریزنمرات الزامی است.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور عمان

برای اینکه در مقطع دکتری دانشگاه‌های عمان پذیرفته شوید، باید رزومه‌ای قوی شامل معدل بالا در مقاطع قبلی، حداقل نمره 7.5 آیلتس، ریز نمرات ترجمه شده و فعالیت‌های پژوهشی و ارائه مقالات در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی داشته باشید.

جالب است بدانید تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور عمان، به عنوان یک شغل تمام‌وقت تلقی می‌شود. تحصیل در عمان در مقطع دکترا بین 2 تا 4 سال زمان می‌برد. دانشجویان در این بازه زمانی باید در پروژه‌های علمی و همچنین در سمینارهای علمی بسیاری شرکت کنند.

مهاجرت به عمان از طریق سرمایه‌گذاری؛ کاملاً در دسترس!

عمان موقعیتی استراتژیک و مطلوب در منطقه دارد و سیاست آشتی‌جویانه و مبتنی بر همکاری‌های گسترده‌ای هم که در پیش گرفته، باعث شده به مدینه فاضله‌ای تبدیل شود که سرمایه‌گذاران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

یک راه خوب برای مهاجرت به عمان، همین روش سرمایه‌گذاری است. البته شاید با دیدن واژه سرمایه‌گذاری، فکر کنید تا وقتی خیلی پولدار نباشید، نمی‌توانید به عمان مهاجرت کنید؛ این دیدگاه درست نیست!

اغلب ایرانیانی که برای سرمایه‌گذاری به عمان مهاجرت کرده‌اند، وضع مالی آن‌چنان عجیب‌وغریبی نداشته‌اند؛ پس شما هم می‌توانید با روش سرمایه‌گذاری به این کشور نقل‌مکان کنید.

اما چگونه؟

روش‌های سرمایه‌گذاری در عمان و مهاجرت به این کشور

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در عمان وجود دارد. ما برای اینکه اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیارتان بگذاریم، مطلبی جامع و جداگانه برای این موضوع نوشته‌ایم که می‌توانید در لینک زیر، بخوانید:

بخشی از این روش‌ها را به اختصار در ادامه می‌خوانید. به‌طورکلی اخذ ویزای عمان از این طریق به 3 شکل انجام می‌شود:

 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام

ارزیابی تجربیات افراد در خصوص مهاجرت به عمان نشان می‌دهد در حال حاضر بهترین روش برای مهاجرت به عمان از طریق سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت در این کشور است.

اخذ اقامت دائم عمان پروسه زمان‌بری است. از طرفی این کشور عموماً مهاجرپذیر نیست. اکثر درخواست‌های تأییدشده در این کشور حائز دریافت ویزای ده‌ساله یا کمتر شده‌اند.

لذا باید به این ریسک در مسیر سرمایه‌گذاری دقت داشته باشید. از طرفی با توجه به بالا بودن ارزش پول عمان، سرمایه‌های سرمایه‌گذاران ایرانی یاری رقابت با ریال عمان را ندارد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای تصمیم‌گیری قطعی در خصوص ورود به پروسه مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در عمان حتماً با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید. (فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید!)

اقامت عمان از طریق خرید ملک

طبق آخرین دستورالعمل‌های ارائه شده توسط بانک مسقط، اتباع خارجی تا 80 درصد ارزش ملک را می‌توانند در قالب وام دریافت و طی حداکثر 25 سال بازپرداخت کنند. نرخ سود وام بستگی به ملیت، اعتبار و ملک شما دارد.

HSBC بانک بین‌المللی است که به اتباع خارجی برای خرید ملک در عمان وام می‌دهد. با اجرای قانون خریداری املاک عمان برای مهاجران، امکان صدور ویزای اقامت این کشور نیز ایجاد شد.

مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در عمان و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به این کشور

ثبت شرکت در عمان با مالکیت 100% برای ایرانیان

ثبت شرکت یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به عمان است. با توجه به تصویب قوانین جدید دولت عمان، برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش نرخ سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت با مالکیت 100% برای افراد خارجی حتی ایرانیان ممکن است.

شرکت‌های متنوعی می‌توان در عمان ثبت کرد که بهترین آن‌ها شرکت سهامی عام (Limited Liability Company) یا به اختصار LLC است. برای ثبت این نوع شرکت در عمان 5 نوع مجوز وجود دارد:

 • درجه ممتاز (Excellent Grade)
 • درجه 1 (First Grade)
 • درجه 2 (Second Grade)
 • درجه 3 (Third Grade)
 • درجه 4 (Fourth Grade)

ایرانیان برای راه‌اندازی شرکت در این کشور باید مجوز درجه ممتاز یا درجه 1 بگیرند. هر کدام از این مجوزات برای ثبت شرکت در عمان هم شرایط خاص خود را دارد. ما در کاریابی بین المللی بهراد خدمات ثبت شرکت در امارات و عمان را داریم.

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج؛ روش کمتر شناخته شده، ولی جالب!

روش‌های توضیح داده شده در بالا تقریباً روش‌های تضمین‌شده‌ای برای اخذ اقامت عمان محسوب می‌شود. یک روش کمتر شناخته شده و غیرمحبوب هم هست که می‌توانید با آن به عمان مهاجرت کنید؛ از طریق ازدواج!

ازدواج با افراد تبعه کشور عمان می‌توانید شهروندی این کشور را به دست آورید. لذا باید به مسائل جانبی و ظرافت‌های آن و آداب‌ورسوم کشور عمان اشراف داشته باشید. کشورهای عربی تقریباً نظام حقوقی مشابهی دارند. اخیراً در کشور عمان سن بلوغ برای ازدواج بالا رفته است. یکی از شرایط مهاجرت به عمان از طریق ازدواج این است که شخصی که تابعیت عمان را دارد، باید بالای ۲۰ سال سن داشته باشد.

در کشور عمان، رضایت پدرِ زن برای ازدواج دختر با تبعه خارجی یک موضوع حقوقی جدی است. وجود دو نفر شاهد در زمان جاری کردن خطبه عقد الزامی است. فرد متقاضی اقامت از طریق ازدواج باید مجرد باشد؛ به این صورت که یا اینکه ازدواجی نداشتند و یا اینکه طلاق گرفته باشند و گواهی طلاق را داشته باشند. درصورتی‌که همسر وی فوت کرده باشد، ترجمه گواهی فوت همسر باید به سفارت ارائه شود.

شرایط درخواست اقامت عمان از طریق ازدواج

شرایط فرد متقاضی ورود به خاک عمان از طریق ازدواج، روند خاص خودش را دارد. زوجین باید 14 روز قبل از ازدواج رسمی خود در کشور عمان حضور داشته باشند. فرد متقاضی مهاجرت از طریق ازدواج باید 6 ماه مداوم و یا 8 ماه غیر مداوم در طول یک سال در کشور عمان حضور داشته باشد.

یکی دیگر از این شرایط حضور 18 ماهه فرد در بازه سه ساله در این کشور است. هر تغییر و کم و کاستی در این بخش باعث خواهد شد تا فرد اقامت یک‌ساله و یا سه ساله خود را از دست بدهد. موضوع دیگر در خصوص رفتارهای اجتماعی در کشور عمان است.

فرد متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج در صورت ارتکاب جرم، عملاً باید قید مهاجرت به عمان را بزند. در صورت ارتکاب جرم، این شخص از این کشور اخراج خواهد شد و تا دو سال بعد نمی‌تواند تقاضای مهاجرت به عمان را بدهد. تازه بعد از دو سال، شرایط سخت‌تری نسبت به فردی که بدون سوءسابقه درخواست داده است، پیش رو دارد. لذا این بخش را باید به عنوان خط قرمز مهاجرت به عمان از طریق ازدواج در نظر گرفت.

به‌طورکلی فاکتورهای زیر برای موفقیت در پروسه مهاجرت به کشور عمان از طریق ازدواج نقش مهمی ایفا می‌کند:

 • عدم سو پیشینه و سابقه کیفری
 • اثبات صوری نبودن ازدواج و وجود رابطه عاطفی بین زوجین
 • اثبات تمکن مالی از سوی همسر عمانی
 • تسلط به زبان عربی برای فرد متقاضی مهاجرت
 • اثبات زندگی با همسر عمانی به مدت حداقل ده سال

مهاجرت به عمان از طریق تولد؛ آیا فقط به دنیا آوردن فرزند کافی‌ست؟

کشورهای مختلف برای تابعیت فرزندان متولد شده به دو صورت عمل می‌کنند. برخی از سیستم خون پیروی می‌کنند و برخی نیز از سیستم خاک. سیستم خاک برای تولد فرزند بر اساس مکان تولد فرزند است.

بعضی کشورها مثل برزیل، کانادا، آمریکا و … از طریق سیستم خاک، تابعیت کشور خود را به فرزندان متولد شده می‌دهند. مهاجرت به این کشورها و اخذ تابعیت آسان‌تر صورت می‌گیرد. کشورهای با سیستم خون تابعیت فرزند را بر اساس تابعیت والدین می‌دهند.

بر این اساس صرفاً به دنیا آمدن فرزند در این کشورها منجر به اخذ تابعیت نخواهد شد؛ بنابراین افرادی که تابعیت این کشورها را ندارند، نمی‌توانند با مهاجرت و به دنیا آوردن فرزند خود، تابعیت بگیرند.

کشور عمان از سیستم خون پیروی می‌کند؛ اما اخذ تابعیت بر اساس خون نیز شرایطی دارد: درصورتی‌که فرزند متولد شده دارای یکی از شرایط زیر باشد می‌تواند تابعیت عمان بگیرد.

 • به دنیا آمدن کودک در خاک عمان:

در صورتی تابعیت فرزند متولد شده در عمان داده می‌شود که والدین او عمانی باشند؛ یعنی دارای تابعیت و اقامت عمان باشند.

 • تولد فرزند در خارج از عمان:

درصورتی‌که فرزند، خارج از عمان متولد شود ولی والدین وی عمانی باشد، تابعیت فرزند عمانی خواهد شد.

 • تولد فرزند در عمان در صورتی که تابعیت والدین نامشخص باشد:

در این مورد به دلیل نامعلوم بودن تابعیت والدین، تابعیت فرزند مشابه سیستم خاک خواهد بود.

 • تابعیت فرزند از طریق فرزند خواندگی:

یعنی فرزندی که سرپرستی او بر عهده یک فرد عمانی قرار گیرد. در این مورد تفاوتی در پدرخواندگی و یا مادرخواندگی ندارد. همچنین افراد مجرد می‌توانند فرزندی را به عنوان فرزندخوانده بپذیرند.

مهاجرت به عمان از طریق ورزش؛ عمان مشتاق ورودتان است!

مهاجرت ورزشی به عمان از چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

عمان، علاقه زیادی به جذب ورزشکاران حرفه‌ای از سرتاسر دنیا دارد تا شاید از این طریق بتواند سطح فنی ورزش خود آر تا حد قابل‌قبولی بهبود ببخشد.

به‌طورکلی، کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل اقتصاد قوی و دستمزدها و پاداش‌های بالایی که برای ورزشکاران در نظر گرفته‌اند، در سال‌های اخیر به مقاصد بسیاری از ورزشکاران تبدیل شده‌اند.

موضوع مهمی که ورزشکاران باید در انتخاب مقصد مهاجرتی خود در نظر بگیرند، موضوع زبان اصلی آن کشور است. ورزشکارانی که قصد مهاجرت به عمان را دارند، به‌هرحال لازم است زبان عربی عمان را به خوبی فراگیرند. این موضوع یک امتیاز کلیدی محسوب می‌شود.

همچنین بعد از پایان دوره حرفه‌ای خود، می‌توانید به یک مربی ورزشی در این کشور تبدیل شوید.

شرایط اختصاصی اقامت عمان از طریق ورزش

یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که در فرایند اخذ ویزای عمان و مهاجرت به این کشور از طریق ورزش وجود دارد این است که ورزشکار باید ثابت کند که از طریق فعالیت ورزشی در کشور مبداء خود درآمد کافی داشته است.

لذا فرایندهای خوداشتغالی در داخل ایران و ارائه مستندات این بخش کمک شایانی خواهد کرد. فاکتورهای مهم خوداشتغالی ورزشکاران که برای اداره مهاجران عمان مهم تلقی می‌شود به شرح زیر است:

 • ورزشکاران باید 2 سال فعالیت ورزشی و کار و اشتغال در زمینه‌های ورزشی باشند.
 • ورزشکاران باید دارای 2 سال فعالیت ورزشی در سطح جهانی باشند.
 • ورزشکاران باید دارای یک سال فعالیت ورزشی در سطح داخلی و یک سال فعالیت ورزشی در سطح خارجی و بین‌المللی باشند.
 • ورزشکاران باید ثابت کنند که در کشور مقصد به ادامه فعالیت‌های ورزشی می‌پردازد و در واقع قصد آن‌ها از مهاجرت به این کشور توسعه ورزش و فعالیت‌های ورزشی در سطح داخلی و خارجی است.

این‌طور به نظر می‌رسد که کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عمان به دلیل ارائه امکانات ورزشی مناسب و بالابردن درآمدهای ورزشکاران و از سویی دیگر نزدیکی به ایران، به کشوری محبوب برای ورزشکاران ایرانی بدل شود.

باید دقت کرد که این روند دشواری‌های خاص خود را دارد. ورزشکاران برای مهاجرت به این کشور درحال‌توسعه، باید از طریق دریافت دعوت‌نامه شغلی از طرف کارفرمای عمانی اقدام کنند. با اخذ ویزای کار ورزشکاران، مربیان ورزشی، قهرمانان ورزشی و مفسران ورزشی می‌توانند در این کشور به کار و اشتغال بپردازند.

هزینه مهاجرت به عمان؛ نه خیلی زیاد، نه خیلی کم!

هزینه‌های مهاجرت به عمان غالباً در هزینه‌های خدمات اخذ ویزا خلاصه می‌شود. البته این هزینه‌ها، هزینه‌های ثابت است. ممکن است با توجه به شرایط هر فرد هزینه‌های مهاجرت به عمان متغیر باشد. لذا ما به اصلی‌ترین فاکتورهای هزینه‌ای مهاجرت به عمان می‌پردازیم. اطلاعات بیشتر درباره هزینه مهاجرت به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

هزینه ویزاهای مختلف این کشور مطابق جدول زیر است:

ردیفنوع هزینهمیزان هزینه
1ویزای توریستی20 ریال عمان
2ویزای کاری
3ویزای پیوست خانوادگی
4ویزای دانشجویی
5ویزای مخصوص هنرمندان
6ویزای مخصوص دانشمندان و نیروهای متخصص
7ویزای ورود از طریق دریا
8ویزای سرمایه گذاریدر صورت تایید هزینه ای اخذ نمی شود
9ویزای اضطراری30 ریال عمان
10ویزای ساکنین شورای همکاری های خلیج فارس GCC5 ریال عمان

در خصوص هزینه‌های زندگی در عمان هم باید بگوییم مقدار دقیق این هزینه‌ها به فاکتورهای زیادی وابسته است. در این راستا پیشنهاد می‌کنیم مقاله زندگی در عمان را مطالعه کنید.

اگر سؤال یا ابهامی درباره مهاجرت به عمان دارید، می‌توانید در قسمت نظرات یا قسمت چت بنویسید تا کارشناسان آموزش دیده ما، راهنمایی‌تان کنند. همچنین می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کرده تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

سخن پایانی

مهاجرت به عمان، با توجه به مطالبی که در این نوشته خواندیم، یکی از بهترین مقاصد برای ایرانیان است. با مهاجرت به عمان در یک کشور امن و بی‌حاشیه، زندگی خواهید کرد. در عمان خبری از مالیات بر درآمد شخصی نیست و با توجه به جمعیت کم این کشور، فرصت استخدام در مشاغل متنوع و پردرآمدی را خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *