درباره فرانسه

کشور فرانسه به سرزمین شش ضلعی (L’Hexagone)، معروف است. از سواحل فوق العاده، تا آثار باستانی و تاریخی معروف و مناظر طبیعی حیرت‌انگیز، همه و همه در کشور فرانسه یک‌جا جمع شده‌اند. به همین دلیل است که فرانسه برای هر فردی با هر سلیقه بهترین انتخاب برای مهاجرت یا یک سفر تفریحی است.

کشور فرانسه از جنوب با کشورهای آندورا (Andorra) و اسپانیا (Spain) هم مرز است. همسایگان شمالی فرانسه نیز بلژیک (Belgium) و لوکزامبورگ (Luxembourg) هستند و از شرق با ایتالیا (Italy)، سوئیس (Switzerland) و آلمان (Germany) مرز مشترک دارد. مرز غربی کشور فرانسه نیز آبی است و به اقیانوس اطلس (Atlantic Ocean) و دریای مانش (English Channel) منتهی می‌شود.

اطلاعات جزئی تر درباره فرانسه را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نامفرانسه (France)
پرچم
پایتختپاریس (Paris)
بزرگ‌ترین شهرهاپاریس (Paris)، مارسی (Marseille)، لیون (Lyon)
مساحت547 هزار کیلومترمربع
زبان رسمیفرانسوی (French)
جمعیت (آخرین آمار 2021)~68
تعداد استان18 استان (13 استان داخلی) + (5 استان خارجی)
آب و هوامعتدل، اقیانوسی
نوع حکومتنظام نیمه ریاستی
رئیس جمهورامانوئل مکرون (Emmanuel Macron)
نخست وزیرژان کستکس (Jean Castex)
دینمسیحیت، بی دین، اسلام
واحد پولیورو (€) و فرانک اقیانوسیه (EUR XPF)
پیش شماره33
دامنه اینترنتی.fr
شاخص امید به زندگی (OECD)82.58 سال

ناحیه‌ها و استان‌های فرانسه

فرانسه 18 ناحیه (Region) دارد: 13 ناحیه داخلی و 5 ناحیه خارجی. نواحی خارجی درواقع خارج از مرزهای فرانسه هستند. برخی از مهم‌ترین ناحیه‌های فرانسه را همراه با مراکز آن‌ها می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 • ایل دو فرانس (Île-de-France) – مرکز: پاریس (Paris)
 • اوورنی رون آلپ (Auvergne-Rhône-Alpes) – مرکز: لیون (Lyon)
 • بورگونی فرانش کنته (Bourgogne-Franche-Comté) – مرکز: بزانسون (Besançon)
 • پروانس آلپ کوت دازور (Provence-Alpes-Côte d’Azur) – مرکز: مارسی (Marseille)

نقشه نواحی فرانسه

نقشه تفکیک نواحی فرانسه

نواحی داخلی و خارجی فرانسه روی نقشه

مهم‌ترین شهرهای فرانسه

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای فرانسه را می‌توان در سه شهر پاریس، مارسی و لیون خلاصه کرد. پاریس به عنوان پایتخت فرانسه و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور در رتبه اول قرار می‌گیرد. علاوه براین، شهر پاریس در سال 2019 دومین شهر جذاب جهان معرفی شد (منبع: KPMG).

نقشه فرانسه

در زیر می‌توانید نقشه فرانسه را مشاهده کنید:

نقشه کشور فرانسه

تاریخچه فرانسه

کشور فرانسه قبل از این‌که به فرانسه امروزی تبدیل شود، با نام سرزمین گل یا گال (Gallia) شناخته می‌شد. البته در آن زمان این سرزمین شامل کشورهای فرانسه، بلژیک، بخش‌های غربی سوییس و بخش‌هایی از هلند و آلمان امروزی می‌شد.

کشور فرانسه جنگ‌های متعددی با کشورهای اسپانیا و ایتالیا داشت. تا در نهایت با انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789، این کشور وارد دوران جدیدی شد. البته بعد از انقلاب کبیر فرانسه، این کشور با جنگ جهانی اول روبه و خسارات زیادی متحمل شد.

فرهنگ و مردم فرانسه

برابری و وحدت از مهم‌ترین فاکتورهای فرهنگ فرانسوی هستند. علاوه براین زیبایی و هنر برای فرانسوی‌ها فوق العاده مهم است و جلوه آن را می‌توانید در گوشه و کنار شهرهای این کشور مشاهده کنید.

خانواده هم از ارزش بالایی در فرانسه برخوردار است. به طوری که رسم است وعده‌های غذایی در کنار تمام اعضای خانواده صرف شود. از طرفی بد نیست بدانید مُد و فشن هم جزئی جداناپذیر از فرهنگ فرانسه است و مهد آن هم شهر پاریس است.

آب و هوای فرانسه

به طور کلی آب و هوای فرانسه معتدل و اقیانوسی است. هرچه به سمت شمال فرانسه حرکت کنید، بیشتر از هوای معتدل می‌توانید استفاده کنید. از طرفی با حرکت به سمت جنوب فرانسه آب و هوای مدیترانه‌ای را تجربه خواهید کرد.

غرب فرانسه نیز به دلیل این‌که با اقیانوس اطلس هم مرز است، از هوای اقیانوسی برخوردار است. این درحالی است که سمت غرب فرانسه به دلیل مجاورت با کوهستان، آب و هوای کوهستانی دارد.

اقتصاد فرانسه

اقتصادهای برتر جهان

فرانسه ششمین اقتصاد برتر جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی (GDP)

فرانسه ششمین کشور از نظر تولید ناخالص داخلی (GPD) است. از مهمترین تولیدات و صنایع کشور فرانسه که چرخ اقتصادی آن را می‌گرداند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • زیتون و مرکبات
 • پنیر
 • پارچه های ابریشمی
 • ماشین آلات
 • منسوجات
 • هواپیما سازی و کشتی سازی

فرانسه برای زندگی

زندگی در فرانسه به دلیل این‌که به مدت 5 سال، به عنوان بهترین کشور برای زندگی از سوی International Living magazine انتخاب شده است، قطعا سراسر مزایا است. جالب است بدانید فرانسوی‌ها 35 ساعت در هفته کار می‌کنند و این یعنی 13 ساعت کمتر از بسیاری از دیگر کشورها. حتی هزینه زندگی فرانسه و در شهری چون پاریس نیز نسبت به دیگر شهرهای اروپا، مقرون به صرفه است. البته این‌ها تنها مزایای زندگی در فرانسه نیست… .

فرانسه برای مهاجرت

تصمیم مهاجرت به فرانسه، می‌تواند یک تصمیم بزرگ باشد. این کشور همواره پذیرای مهاجرین از سراسر جهان بوده است تا جایی که در اوایل قرن بیستم، به عنوان اولین کشور اروپایی از لحاظ جذب مهاجر انتخاب شد. ایرانی‌های زیادی نیز این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کنند. روش‌های امن و تضمینی مهاجرت به فرانسه شامل موارد زیر می‌شود:

 • مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل
 • مهاجرت به فرانسه از طریق کار

سخن پایانی

در این نوشته اطلاعات کلی درباره کشور فرانسه ارائه دادیم. فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپا، یکی از کشورهای قدرتمند از لحاظ اقتصادی است و در بسیاری از صنایع مانند هواپیما سازی، حرف اول را در دنیا می‌زند. این کشور جز بهترین کشورها برای زندگی به حساب می‌آید. صحبت درباره فرانسه زیاد است و سعی می‌کنیم در به روز رسانی‌های بعدی اطلاعات تکمیلی بیشتری اضافه کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *