مهاجرت به فرانسه

فرقی نمی‌کند فرانسه را با ناپلئون بناپارت به یاد آورید یا برج ایفل؛ دلتان بخواهد موزه لوور را از نزدیک ببینید یا به نزدیکی کوه‌های پوشیده از برف آلپ سفر کنید؛ مهاجرت به فرانسه درهرصورت می‌تواند رؤیایی باشد که البته دستیابی به آن، آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد، دور از دسترس نیست.

مطلبی که پیش روی شماست، یک راهنمای تقریباً کامل برای مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشور در سال 2023 است. در این راهنما، کوشیده‌ایم مهم‌ترین روش‌های اخذ ویزای فرانسه، هزینه‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید و درصورتی‌که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

اگر هم می‌خواهید زودتر به نتیجه برسید، فقط کافی است نام و شماره‌تان را در فرم زیر قرار دهید. مشاورین ما برای راهنمایی بیشتر با شما تماس می‌گیرند.

از مشاوره تا اقامت

راه های مهاجرت به فرانسه

برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند، چند راه مختلف وجود دارد. از سرمایه‌گذاری گرفته تا مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری که مهم‌ترین روش‌های اخذ اقامت فرانسه هستند.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه به فرانسه مهاجرت کنیم بیایید با این روش‌ها، بیشتر آشنا شویم:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

کشور فرانسه یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی برای ادامه تحصیل در اروپا است. در لیست 100 دانشگاه برتر جهان، سه دانشگاه از فرانسه قرار دارد (دانشگاه پیر و ماری کوری، دانشگاه پاریس جنوب و مدرسهٔ عالی نرمال).

در لیست 500 تایی، بیش از 14 دانشگاه از فرانسه، در رتبه برترین دانشگاه‌های جهان جای گرفته‌اند. دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کشور فرانسه، از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند و تسهیلات زیادی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. برای همین هم هست که درصد بالایی از آمار مهاجرت به فرانسه، از روش تحصیلی صورت می‌پذیرد.

هم اکنون بیش از 360 هزار دانشجوی خارجی در فرانسه مشغول تحصیل هستند که حدود 2 هزار نفرشان ایرانی‌اند. (نیم درصد) و بیشترشان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره‌های کالج زبان تحصیل می‌کنند.

از جمله مهم‌ترین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، اخذ نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج و داشتن تمکن مالی برای خرج و مخارج زندگی در این کشور است.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

درصد بالایی از آمار مهاجرت به فرانسه، روش تحصیلی است

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

مهاجرت کاری به فرانسه نسبت به سایر روش‌ها سختی‌ها و پیچیدگی‌های خود را دارد. برای کار در این کشور باید از کارفرمای فرانسوی پیشنهاد شغلی دریافت کنید و کارفرما هم تأیید دولت این کشور برای استخدام مهاجر را بگیرد.

یعنی اخذ اقامت فرانسه از طریق کار و ورک پرمیت فرانسه شرایطی دارد که چندان برای ایرانی‌ها ساده نیست. (درحالی‌که مثلاً برای ایرانی‌ها، شرایط بسیار بهتری دارد و راحت‌تر است).

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری یکی از ساده‌‌ترین راه‌های مهاجرت به فرانسه است که روش‌های مختلفی هم دارد. تمکن مالی، خرید ملک، راه‌اندازی استارتاپ و ثبت شرکت در فرانسه از متداول‌ترین این روش‌ها هستند.

در ادامه به‌طور خلاصه با این روش‌ها آشنا خواهید شد، اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری درباره سرمایه‌گذاری در این کشور به دست آورید، مطلب ویزای سرمایه‌گذاری در فرانسه را بخوانید.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری روی خرید ملک

بازار املاک و مستغلات فرانسه معمولاً شرایط پایداری دارد و نوسان کمی را تجربه می‌کند. هزینه خرید ملک در فرانسه از حداقل سرمایه 90 هزار یورو شروع می‎‌شود که نسبت به سایر کشورهای اروپایی رقم بسیار مناسبی است.

از جمله مهم‌ترین مزایای اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک این موارد است:

 • هزینه بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان همراهی با خانواده
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان کار در مدت حضور در فرانسه
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • برخورداری از حقوق شهروندی

از جمله مهم‌ترین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک این است که متقاضی باید حداقل دو بار سال به این کشور ورود بزند.
برای اینکه اطلاعات کامل‌تری به دست بیاورید، کافی است مقاله خرید ملک در فرانسه را بخوانید.

سرمایه‌گذاری در فرانسه از طریق تمکن مالی (خود حمایتی)

در روش مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی که به آن ویزای خودحمایتی هم گفته می‌شود، با تکیه بر درآمد یا سرمایه‌ای که در اختیار دارید، به این کشور مهاجرت می‌کنید. حداقل درآمد شما به عنوان متقاضی مهاجرت به فرانسه، دستکم باید 1300 یورو در ماه (بیش از 40 میلیون تومان) باشد که در صورت متأهل بودن هم مبلغی برای همسر و فرزندان به آن اضافه می‌شود.

از جمله مهم‌ترین مزایای مهاجرت به فرانسه با روش تمکن مالی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان دریافت اقامت دائم فرانسه پس از 5 سال
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • حق تحصیل برای متقاضی و سایر اعضای خانواده
 • امکان راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی

اطلاعات بیشتر درباره این روش مهاجرتی را در مطلب ویزای خود حمایتی فرانسه مطالعه کنید.

سرمایه‌گذاری در فرانسه از طریق برنامه تجاری

چندین طرح مهاجرتی برای جذب کارآفرینان، متخصصان، مخترعان، هنرمندان و … در فرانسه وجود دارد که به‌نام ویزای تلنت فرانسه (Talent Visa) شناخته می‌شوند.

مدیران، کارآفرینان و ایده پردازان هم می‌توانند با استفاده از برنامه‌های اقتصادی این روش به فرانسه مهاجرت کرده و اقامت این کشور را به دست آورند.

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج، همسر شما باید مقیم فرانسه باشد. همچنین ازدواج شما باید رسمی بوده و زمان زیادی از آن گذشته باشد. ارائه اسناد و مدارک کافی برای متقاعد کردن زندگی مشترک با همسر فرانسوی هم از دیگر شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق این روش است.

با توجه به سو استفاده‌هایی که از این روش شده است، سخت‌گیری‌های زیادی برای آن وجود دارد. اکنون دیگر نمی‌توان با ازدواج صوری، اسناد و مدارک کم و نامعتبر با این روش به فرانسه مهاجرت کرد!

مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت فرانسه

هزینه مهاجرت به فرانسه چقدر است؟

اینکه با کدام روش به فرانسه مهاجرت کنید، رابطه مستقیمی با میزان هزینه‌هایتان دارد. طبیعتاً در روشی مثل سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به فرانسه، هزینه و پول بیشتری نیاز خواهید داشت تا مثلاً مهاجرت تحصیلی به فرانسه.

معمولاً مهم‌ترین هزینه، تمکن مالی است که باید با استفاده از آن به دولت فرانسه نشان دهید از پس مخارج زندگی خود در این کشور برمی‌آیید.

هزینه صدور ویزا و پیگیری پرونده هم از دیگر هزینه‌های مهاجرت است که خلاصه آن را در جدول زیر آورده‌ایم:

نوع ویزاهزینه (یورو)
ویزای شینگن کوتاه مدت80 یورو
ویزای بلند مدت99 یورو
ویزای ترانزیت80 یورو

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه چیست؟

به جز مدارک عمومی که در زیر می‌بینید که برای هر نوع مهاجرتی لازم است، بسته به نوع روش مهاجرتتان به فرانسه، مدارک اختصاصی هم متفاوت خواهد بود.

معمولاً برای اخذ ویزا و مهاجرت یک‌سری مدارک عمومی باید داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • مدارک شخصی (شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، …)
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • سوابق کاری
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • عکس و رسید پرداخت هزینه‌ها

آمار مهاجران و ایرانیان در فرانسه!

طبق اعلام سازمان ملل متحد (United Nations) حدود 7 میلیون نفر از جمعیت 67 میلیون نفری فرانسه را مهاجران تشکیل می‌دهند (بیش از 10 درصد از کل جمعیت).

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور هم تعداد ایرانیان مقیم فرانسه را تا سال 1399، بیش از 90 هزار نفر اعلام کرده است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

کشور فرانسه برای مهاجرت

فرانسه یکی از کشورهای غنی اروپا از نظر تاریخی و فرهنگی است. این کشور هفتمین قدرت اقتصادی دنیا و سومین قدرت اقتصادی اروپاست. شاخص امید به زندگی (Life Expectancy) در این کشور 82.4 سال و سطح رضایت از زندگی 6.5 از 10 است.

فرانسه برای زندگی یک کشور ایده آل است

فرانسه نمرات خوبی در شاخص‌های رفاه و زندگی دارد

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته و مرفه اروپاست و با توجه به مهاجرپذیر بودن، تنوع فرهنگی، اعتقادی و نژادی در آن زیاد است. پاسپورت این کشور در رنکینگ Passport Index رتبه 4 را در اختیار دارد که با در دس داشتن آن می‌توانید به 112 کشور بدون ویزا سفر کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره زندگی در این کشور مطلب مهاجرت به فرانسه را مطالعه کنید.

سخن پایانی

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی و یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان است. در بین روش‌های مهاجرت به این کشور، مهاجرت تحصیلی و سرمایه‌گذاری آمار بالایی دارند.

خرید ملک، تمکن مالی و تحصیل از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به فرانسه برای ایرانیان است که با توجه به شرایط مناسب و مزایای زیاد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در مقاله‌ای که خواندید، تلاش کردیم مختصر و مفید، مهم‌ترین مطالبی که برای مهاجرت به فرانسه را نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم و شما را برای مطالعه بیشتر، به لینک‌های مربوطه ارجاع دادیم. امیدواریم از خواندن این مقاله، لذت برده باشید.

درصورتی‌که سؤالی در خصوص اخذ اقامت فرانسه و مهاجرت به این کشور دارید و جواب آن‌ها را در این مطلب پیدا نکردید، سؤال خود را در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخگویتان باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *