خرید بیزینس در کانادا

خرید بیزینس در کانادا

به راهنمای جامع خرید بیزینس در کانادا خوش آمدید! قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

طبق آخرین آمار*: حدود %33 از صاحبان کسب‌وکارها در کانادا، مهاجر هستند؛ یعنی چیزی حدود یک‌سوم کل بیزنس‌ها در این کشور. عدد بزرگیست، نه؟ بعضی از این این افراد بیزنس خودشان را از صفر در کانادا پایه‌گذاری کردند و بعضی هم یک کسب‌وکار را در این کشور خریده‌اند و مدیریت می‌کنند.

هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند، اما مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس آنقدرها هم که بعضی‌ها فکر می‌کنند پیچیده و سخت نیست! اگر به‌ فکر سرمایه‌گذاری در کانادا، مهاجرت و زندگی در این کشور هستید، خرید بیزنس می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. در ادامه همه‌چیز را بررسی می‌کنیم تا با این روش آشنا شوید.

خرید بیزنس در کانادا

با این برنامۀ مهاجرتی شما می‌توانید:

 • با یک ویزای 2-1 ساله به کانادا مهاجرت کرده و یک کسب‌وکار را مدیریت کنید
 • بعد از سال اول برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید
 • همسر و فرزندانتان را هم به‌همراه خودتان به کانادا ببرید
 • بر روی بیزنسِ جدیدتان تمرکز کنید، درحالی‌که همسرتان اجازۀ کار تمام‌وقت و فرزندتان هم اجازۀ تحصیل رایگان دارد

شرایط خرید بیزینس در کانادا

اول از همه مهم‌ترین شرایط را بررسی می‌کنیم:

شرایط خرید بیزینس آماده در کانادا
مدرک تحصیلیحداقل دیپلم
سابقه‌کاراز نوع مدیریتی و حداقل 3 سال
سرمایۀ موردنیازاز 150هزار دلار به بالا (بسته به نوع بیزنس)
مدرک زبانالزامی نیست؛ ولی دانش زبان پایه لازم است
حداقل سهمِ خریدحداقل 50% از سهام کسب‌وکار

خب در ادامه هرکدام از شرایط را کامل‌تر توضیح می‌دهیم:

سابقه‌کارِ مدیریتی:

مدرک زبان:

سرمایۀ موردنیاز:

حداقل سهم خرید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس:

بعضی از مواردی که از اینجا به بعد می‌گوییم، مهم هستند و لازم است به‌دقت بخوانید. اول از همه یک نگاه کلی به مراحل بیندازید:

 1. پیداکردن کسب‌وکار برای خرید
 2. استخدام یک وکیل تجاری یا Businness Broker
 3. خرید بیزنس از صاحب کسب‌وکار
 4. راضی‌کردن صاحب ملک برای اجارۀ محل به یک غیرِکانادایی
 5. تهیۀ یک بیزنس‌پلنِ قوی (یا همان طرح تجاری)
 6. درخواست برای گرفتن مجوز LMIA
 7. گرفتن ورک پرمیت، ویزای کار و مهاجرت به کانادا

حالا تک‌تک مراحل را توضیح می‌دهیم و به شما می‌گوییم در هر مرحله چه کارهایی باید بکنید.

مراحل خرید بیزینس در کانادا

مرحلۀ اول: پیداکردن یک کسب‌وکار برای خرید

اول از همه نگاهی به سابقۀ فعالیتتان و بعد هم نگاهی به تخصص و مهارت‌هایتان بیندازید و در نهایت به سراغ پیداکردن بیزنس بروید. دوست ندارید که بعد از یک‌مدت بفهمید یک بیزنس اشتباهی را انتخاب کرده‌اید و اصلاً در آن حوزه تخصص و مهارتی نداشتید؟!

برای پیداکردن بیزنس در کانادا برای خرید چند راه دارید:

جستجو در مجله‌ها و نشریه‌های تجاری و روزنامه‌ها:

جستجو در سایت‌های خریدوفروش:

کمک‌گرفتن از وکیل تجاری یا کارگزار:

در ادامه دربارۀ اهمیت وجود آن‌ها در پروسۀ خرید بیزنیس فعال در کانادا توضیح می‌دهیم.

پیشنهاد می‌کنیم برای پیداکردن بیزنس، حتماً از کمک یک وکیل تجاری یا کارگزار کمک بگیرید. می‌پرسید چرا؟ در ادامه توضیح می‌دهیم:

مرحلۀ دوم و سوم: استخدام یک وکیل تجاری و خرید بیزنس

کمک‌گرفتن از یک وکیل تجاری یا بیزنس بروکر، یک معاملۀ دوسربرد است. در موارد زیر، این کارگزار به شما کمک می‌کند:

کمک در انتخاب بهترین گزینه برای خرید:

مذاکره، تنظیم قراردادها و خرید بیزنس:

انجام کارهای اداری و گرفتن مجوزات:

مرحلۀ چهارم: راضی‌کردن صاحب ملک برای اجارۀ محل به یک غیرِکانادایی

فکر کردید با خرید کسب‌وکار همه چیز تمام می‌شود؟! نه! یکی از سخت‌ترین مراحل، راضی‌کردن صاحب ملک (Landlord) برای اجاره‌دادن آن به یک غیرکانادایی است.

معمولاً صاحبان املاک در این مرحله سخت می‌گیرند و به هر کسی ملک خود را نمی‌دهند؛ حتی ممکن است شرایط سختی مانند پرداخت یک‌ساله یا شش‌ماهۀ اجاره از قبل بگذارند. اینجاست که دوباره وکیل تجاری با تجربه و دانش خود وارد شده و با صاحب‌ملک، به نفع شما مذاکره و اجاره را قطعی می‌کند. یکی از موارد دیگری که می‌تواند در جلب‌رضایت Landlord موثر باشد، داشتن تمکن مالی بالا در حساب بانکی است.

بیزینس پلن برای خرید بیزینس در کانادا

مرحلۀ پنجم: نوشتن یک بیزنس‌پلن قوی

حالا ما در کانادا یک بیزنس داریم که مدیر ندارد. اما قبل از گرفتن مجوز و ویزا برای شما که به‌عنوان مدیر به کانادا مهاجرت کنید، باید یک بیزنس‌پلن یا طرح تجاریِ قوی بنویسید تا بتوانید ادارۀ مهاجرت و سازمان کار و توسعۀ اجتماعی کانادا (ESDC) را برای صدور مجوزات و ویزا راضی کند.

در این طرح تجاری، شما باید نشان دهید این کسب‌وکار تاثیر مثبتی بر بروی اقتصاد کانادا دارد و نه‌تنها موقعیت‌های شغلیِ فعلی در آن حفظ می‌شوند، بلکه موقعیت‌های شغلی جدیدی هم در آن ایجاد خواهد شد.

برنامه‌های خود را برای بهبود و توسعه کسب‌وکار ارائه کنید و ثابت کنید که بیزنس روبه‌رشد خواهد بود. برنامه‌ریزی‌های دقیق برای ارائه خدمات جدید و باکیفیت یا محصولات جدید و مزیت‌های خدمات شما نسبت به رقبا هم می‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد.

به‌طور خلاصه؛ باید بگویید من این بیزنس را در این سطح تحویل گرفته‌ام و با این برنامه‌ریزی‌ها قرار است آن را به چندسطح بالاتر برسانم.

نگران نباشید! شاید در ظاهر مرحلۀ سختی باشد، اما با داشتن راهنما و مشاور در این زمینه، به‌راحتی این مرحله را پشت‌سر می‌گذارید. کاریابی بین المللی بهراد به شما در تهیۀ یک بیزنس‌پلن حرفه‌ای کمک می‌کند. فرم مشاوره زیر را پرکنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مرحلۀ ششم: درخواست برای گرفتن مجوز LMIA

الان وقت گرفتن مجوز LMIA (نامۀ ارزیابی تاثیر بر بازار کار کانادا) است. کسب‌وکارهایی که می‌خواند یک نیروی‌کار خارجی را استخدام کنند، باید ثابت کنند این جذب نیرو تاثیر منفی بر روی اشتغال و اقتصاد در کانادا ندارد و درنهایت تایید سازمان ESDC را در قالب نامۀ LMIA بگیرند.

حالا شما مدارک کامل  کسب‌وکار خریداری‌شده و بیزنس‌پلن را به ESDC ارائه می‌کنید و مجوز را می‌گیرید و درنهایت با این مجوز برای مجوز کار اقدام می‌کنید.

مرحلۀ هفتم: گرفتن ورک پرمیت و مهاجرت به کانادا

بعد از صدور مجوز LMIA، باید برای گرفتن ورک پرمیت کانادا اقدام کنید. البته این مجوز کار، یک ورک پرمیت معمولی نیست، بلکه اسم آن مجوز کار اونر اپراتور (Owner Opertaor) است که تحت برنامۀ مهاجرتی Temporary Foreign Worker Program یا به‌اختصار TFWP صادر می‌شود.

این مجوز کار برای 2-1 سال، با قابلیت تمدید و امکان درخواست اقامت دائم به شما داده می‌شود و وقتی صادر شد، همه چیز آماده است که به کانادا بروید و مدیریت بیزنس جدیدتان را شروع کنید!

هزینۀ خرید بیزینس در کانادا

تعیین میزان دقیق هزینه‌ها سخت است و با توجه به شرایط شما و بیزنس مدنظر مشخص خواهد شد. بالاتر گفتیم که حداقل سرمایه جهت خرید بیزینس در کانادا 150هزار دلار (دلار کانادا) است. خلاصه‌ای از مهم‌ترین هزینه‌ها:

هزینۀ خرید بیزینس در کانادا
سرمایه برای خرید بیزنسحداقل 150هزار دلار (دلار کانادا)
ورک پرمیت155 دلار (هر نفر)
گرفتن LMIA1,000 دلار
مجوز اقامت موقت200 دلار (هر نفر)
ویزای توریستی100 دلار (هر نفر)
انگشت‌نگاری85 دلار (هر نفر)

اگر برای خرید بیزنس و سایر مراحل پروسه می‌خواهید شخصاً در کانادا حضور داشته‌باشید، باید با ویزای توریستی به این کشور بروید. یادتان نرود که گرفتن وکیل مهاجرتی و استخدام بیزنس بروکر یا کارگزار هم هزینه‌های خودشان را دارند.

به این نکته هم توجه کنید که بعضی کسب‌وکارها، برای دارایی‌هایی مانند اثاثیه، تجهیزات، کامپیوترها، موجودی انبار و مواردی مانند این‌ها هزینۀ جداگانه می‌گیرند و بعضی هم همۀ این موارد را روی قیمت کلی خرید بیزنس حساب می‌کنند.

برای تعیین میزان دقیق هزینه‌ها، پیشنهاد می‌‌کنیم اول بیزنس مدنظرتان را انتخاب و با یک مشاور یا وکیل سرمایه‌گذاری در کانادا مشورت کنید.

شرایط گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق خرید بیزنس چیست؟

همان‌طور که اول مقاله توضیح دادیم؛ با خرید بیزینس فعال در کانادا، یک مجوز کار 1-2 ساله به شما داده می‌شود. بعد از سال اول، می‌توانید از طریق برنامۀ اکسپرس اینتری یا برنامۀ مهاجرت استانی کانادا (PNP) برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید. یعنی با خرید یک کسب‌وکار در کانادا، از همان اول اقامت دائم به شما داده نمی‌شود؛ بلکه بعد از یک سال، در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید اقامت دائم را بگیرید.

شرایط خاصی هم ندارد. کافیست بیزنستان رو‌به‌رشد باشد، برای کانادایی‌ها ایجاد اشتغال کرده‌باشد و بتوانید امتیاز لازم را در سیستم اکسپرس انتری بگیرید.

برای افزایش شانس گرفتن ویزا، سراغ کدام بیزنس‌ها برویم؟

بالاتر گفتیم که بیزنس شما باید منفعت اقتصادی برای کانادا داشته باشد. سه گروه زیر، کسب‌وکارهایی هستند که از نگاه کانادا، منفعت اقتصادی دارند و این کشور بیشترین اقبال را برای پذیرش آن‌ها نشان می‌دهد:بیزنس‌هایی که در صنایع و بخش‌های مهم اقتصادی هستند:

 • حداقل 2-1 سال سابقۀ فعالیت داشته باشد
 • حداقل دو کارمند داشته باشد
 • فروش ناخالص سالانۀ آن، رقم قابل‌قبولی باشد (حداقل 250,000 دلار آمریکا)
 • حوزۀ فعالیتی آن به سوابق کاری و مدیریتی شما مرتبط باشد
 • طبق بررسی‌ها، پتانسیل رشد و توسعۀ خوبی داشته باشد

مدارک مالی، اظهارنامه‎‌‌های مالیاتی، سوابق شکایات، مسائل حقوقی و اجاره‌نامه را هم از صاحب کسب‌وکار بخواهید و آن‌ها را بررسی کنید. این مدارک می‌توانند یک دیدِ کلی از درآمد، سوددهی و سلامتِ بیزنس به شما بدهند.

اگر می‌توانید، با صاحبان کسب‌وکارها صحبت کنید و دلیل فروش بیزنس را بپرسید یا چند روز به محل فعالیت بروید و از نزدیک، نحوۀ فعالیت و میزان مشتری‌ها را بررسی کنید. وکیل تجاری می‌تواند همل این‌کارها را برای شما انجام دهد. بیایید یک نگاه کلی به مزایا و معایب این روش مهاجرتی بیندازیم:

مزایا و معایب خرید بیزنیس در کانادا

مزایا:

البته اکثر این مشکلات و سختی‌ها با داشتن یک کارگزار یا وکیل تجاری حل خواهند شد! هرچند خودتان می‌توانید برای خرید کسب‌وکار در کانادا اقدام کنید، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که از کمک یا مشاوره وکلا و کارگزارن هم استفاده کنید.

خریدوفروش بیزینس، خریدوفروش موادغذایی نیست و ریزه‌کاری‌های قانونی و تجاری زیادی دارد. گران‌فروشیِ بیزنس، بد بودن لوکیشن کسب‌وکار، مشکلات مالیاتی و حقوقی، داشتنِ بدهی و سابقۀ فروش و سودآوری نه‌چندان جالب تنها بخشی از این ریزه‌کاری‌هاست. یا حتی شاید روی حوزه و بیزنس اشتباهی دست‌گذاشته‌اید و راه شما از جای دیگری می‌رود. این‌جاست که وجود فردی آشنا به بازار و کسب‌وکارها در کانادا می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد.

مدت زمان اخذ اقامت کانادا با خرید بیزینس

مهاجرت از طریق خرید بیزینس در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

تعیین مدت‌زمان دقیق برای کل پروسۀ مهاجرت سخت است. در حال حاضر مهم‌ترین مراحلِ زمان‌گیر این موارد هستند:

 • صدور ورک پرمیت برای ایرانیان: 7-6 ماه (ممکن است از سمتِ ادارۀ مهاجرت کم یا زیاد شود. آخرین آپدیت: آگوست 2022)
 • گرفتن LMIA: یک الی دو ماه
 • انتخاب بیزینس: بسته به خودتان (با کمک‌گرفتن از وکیل و مشاور سریع‌تر پیش می‌رود)
 • تکمیل مدارک، انگشت‌نگاری و انجام مراحل قانونی خرید در کانادا: 2-1 ماه

به‌نظر می‌رسد در بهترین حالت، اگر مشکل یا ایرادی در هیچ‌‎کدام از مراحل نباشد، این روشِ مهاجرتی حداقل 1 سال زمان می‌برد؛ که نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا، روشِ تقریباَ سریعی محسوب می‌شود.

انتخاب بهترین بیزینس در کانادا

بالاتر توضیح دادیم که سراغ کدام بیزنس‌ها بروید و دورِ کدام بیزنس‌ها را خط بکشید. گرفتن مشاوره از یک وکیل کانادا یا کارگزار آشنا به بازار این کشور هم می‌تواند تکمیل‌کنندۀ اطلاعات شما باشد.

در مطلب بهترین بیزنس در کانادا، لیست جدیدترین و بهترین بیزنس‌های قابل خرید را آورده‌ایم. توصیه می‌کنیم آن را حتماً مطالعه کنید.

در زیر هم چند مورد از بهترین بیزنس‌ها در کانادا را لیست کرده‌ایم. با کلیک بر روی آن‌ها می‌توانید وارد صفحۀ اختصاصی شده و شرایط خرید آن‌ها را مطالعه کنید. این لیست به‌شکل مداوم آپدیت می‌شود تا بتوانیم اطلاعاتِ بهترین کسب‌وکارها در کانادا را برای خرید در اختیارتان بگذاریم:

 • خرید پمپ‌بنزین در کانادا
 • خرید فرانچایز در کانادا
 • خرید رستوران در کانادا
 • خرید یا راه اندازی کافی شاپ در کانادا

خدمات کاریابی بین المللی بهرادبرای خرید کسب‌وکار در کانادا چیست؟

کاریابی بین المللی بهراد، با توجه به سابقۀ طولانی در مشاوره و وکالتِ لاین‌های سرمایه‌گذاری و بیزنسی، شما را در مسیر مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس همراهی می‌کند. در تمامی مراحل زیر درکنار شماییم:

 • کمک به انتخاب بهترین بیزینس برای خرید
 • به‌کارگیری بهترین وکلای تجاری در کانادا برای انجام پروسۀ خرید و کارهای اداری
 • کمک به تهیۀ یک بیزنس‌پلن حرفه‌ای
 • گرفتن LMIA و درنهایت ویزای کار کانادا برای شما

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

یادتان نرود که نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید. در ادامه یک خلاصه از این مقاله را بررسی می‌کنیم و بعد از آن هم به سوالات متداول شما پاسخ می‌دهیم:

سخن پایانی

خرید بیزینس در کانادا یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور و گرفتن اقامت است. نه مدرک تحصیلی بالا می‌خواهد و نه مدرک زبان؛ فقط سرمایۀ اولیه، سابقه‌کار مدیریتی و یک طرح تجاری خوب.

نگران کاغذبازی‌ها و قوانین و مجوزات هم نباشید؛ با داشتن یک وکیل یا مشاور و یک کارگزار تجاری در کانادا، زودتر از آن‌چه که فکرش را بکنید به کانادا می‌روید و مدیریت بیزنس جدیدتان را شروع می‌کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *